Už je to tady. Podzim se začíná pomalu vybarvovat. Do zimy zbývá jen několik víkendů, kdy můžeme zahradu připravit na mráz a sníh. Máme pro vás seznam prací, na které byste určitě neměli zapomenout. Připravte zahradu na zimu, jak nejlépe je to možné!
Zahradu je potřeba na zimu připravit
Čtvero ročních období přináší nejen pestré změny v přírodě. Pro zahrádkáře to znamená také spoustu práce a příprav. Nikdo nevíme, jaká ta letošní zima bude. Právě proto nezbývá, než udělat vše, co je v našich silách, ale by se zahrada na jaře zase probudila do celé své krásy.
Na zimu uskladněte veškeré plody
Skliďte včas veškerou zeleninu a ovoce. Naše podmínky nám nedovolují ponechávat kořenovou zeleninu na záhonech, tak jak je to obvyklé v některých jiných zemích. Kořenová zelenina musí ze záhonu ven a uskladníte ji dobře třeba v nádobě s vlhkým pískem ve sklepě. Zkraťte zelené části, ale nezasahujte až do „srdíčka“. Uskladnit můžete také jablka, ale nikdy je nenechávejte v blízkosti zeleniny. Jablka při zrání uvolňují ethylen, který u ostatních plodů způsobí rychlejší stárnutí.
Mrkev vydrží dlouho na záhoně i ve sklepě. Před uskladněním ji však nečistěte.
Chvojí ochrání zahradu proti mrazům
Přikrytí záhonů chvojím je osvědčeným způsobem, jak chránit rostliny před mrazy. Listím, chvojím i přihrnutím zeminy je vhodné ochránit růže. Pokud pěstujete citlivější odrůdy, pak zvažte ochranu růžových keřů pomocí bílé netkané textilie. Rostliny jako juky, okrasné traviny, lilie nebo chryzantémy je také potřeba ochránit. Sami dobře víte, které části zahrady na mrazy trpí nejvíce. Postarejte se dobře i o mladé a čerstvě vysazené rostliny.
Chvojí borové i smrkové je ideální zimní ochranou na skalky i štěrkové záhony se suchomilnými rostlinami
Některé rostliny zimu na zahradně nepřežijí
Zazimování rostlin, které nesnášejí nižší teploty, je samozřejmostí. Pokud pěstujete rostliny v květináčích, pamatujte, že většina nádob promrzne skrz na skrz, což může poškodit rostlinu, ale také samotný květináč. Pokud chcete květináče venku ponechat, ujistěte se, že se jedná o mrazuvzdorné materiály.
Úklid zahrady před nástupem zimy se vyplatí
Ukliďte zahradu, jak nejlépe umíte. Hrabání listí je samozřejmě náročné, ale není nic nepříjemnějšího, než na jaře hrabat zahnívající vrstvy udusaného listí. Prohlédněte také veškerou zeleň, zda netrpí nemocemi. Napadeného listí i větviček se okamžitě zbavte, aby se onemocnění nešířila dál. Ideálně je hned spalte. Odstraňte také všechny zbytky rostlin ze zeleninových záhonů.
Hrabání listí je velmi důležité.
Zazimování hlíz ve sklepě
Jiřiny, dosny či gladioly jsou rostliny, které je potřeba vykopat a uskladnit v zimním období na tmavém a suchém místě. Pokud je pěstujete v nádobách, přesuňte je celé do sklepa nebo jiné vhodné místnosti.
Hlízy je třeba skladovat na chladném, ale bezmrazém místě
Osázejte zahradu cibulovinami
Podzim je obdobím sadby cibulovin. Modřence počkají až do listopadu, ale všechny ostatní cibuloviny je potřeba zasadit už teď. Na jaře vás potěší jako první bohatým barevným kvetením na ještě holých záhonech.
Cibuloviny je potřeba vysadit právě teď.
Ostružiníky vytvarujte a upevněte ještě před zimou
Prořežte ostružiníky a malinoostružiníky. Na podzim je vhodné nejen tvarování a odstranění výhonů, které již nebudou plodit, ale také upevnění k opoře, plotu a podobně.
Nachystejte si zahradnické potřeby na příští sezónu
Pokud vám zůstane čas, opravte a uskladněte zahradnické náčiní. Trávníkovou sekačku v zimě nevyužijete stejně tak jako další stroje a nástroje. Za úvahu také stojí úklid garáže či kůlny.
Udělejte si pořádek v nářadí.
Zdroje: https://www.magazinzahrada.cz, https://gardeningsoul.com