Dýchat čistý a zdravý vzduch. Koho z nás by to nezajímalo? Dýchání je základ života. Znečištěné ovzduší je v současné době velkým problémem. Vzduch v interiérech zamořují často různé plísně a prach, ale vše se dá vždy vylepšit. Tak proč nezačít právě u nás doma.
Zdroj: www.dumazahrada.cz, www.wikiwand.com
Podle výzkumu NASA mají některé rostliny úžasné schopnosti pro čištění vzduchu. Nejde tedy jen o žádnou babskou radu, ale výsledky jsou postaveny na vědeckém výzkumu. Pokojové rostliny prostě umějí ze vzduchu eliminovat nebezpečné organické látky, které způsobují podráždění sliznic, očí, bolesti hlavy, závratě a další nepříjemné stavy.
Každá rostlina není v čištění vzduchu stejně efektivní. Některé však vynikají nad ostatními a jsou v tomto směru opravdovými mistry. A víte, která to vyhrála na úplně první čáře?
Přírodní čistička vzduchu podle NASA – Zelenec
Zelenec (Chlorophytum comosum) je pokojová rostlina, která se zavděčí nejen začínajícím pěstitelům, ale mohou se na ní naučit péči o květiny i děti. Je nenáročná na podmínky a nepotřebuje mnoho. Určitě ji mnozí znají už od svých prarodičů, kteří ji měli doma na poličce nebo často i v závěsném květináči. Její bílozelené listy se spouštějí volně směrem dolů a na dlouhých šlahounech se tvoří růžicovité odnože, kterými se snadno rozmnožuje. Oddělovat by se měly kdykoliv kromě zimy, stačí je jednoduše zasadit do vlhkého substrátu a hned máte další novou pokojovou květinu se skvělými čistícími účinky. Jestliže zelenec doma ještě nemáte, pořiďte si semena a vysejte je nejlépe na jaře při teplotě 18 až 20 °C.
Tato pokojová rostlina má dlouhé úzké listy, které jsou dlouhé něco kolem 20-40 cm
Charakteristika
Tato pokojová rostlina má dlouhé úzké listy, které jsou dlouhé něco kolem 20-40 cm, široké tak 5-20 mm a vyrůstají s centrální růžice. Pěstuje se většinou jako ozdobná listem, ale při dobré péči se odmění svými typickými obloukovitými hrozny drobounkých bílých kvítků s šesti okvětními plátky, které se pohupují na koncích dlouhých květních stonků.
Zelenec náleží k rodu zahrnujícímu na 250 druhů stálezelených oddenkatých trvalek s vláknitými nebo dužnatými kořeny. Pěstované druhy pocházejí hlavně z oblastí jižní a západní Afriky. Jsou to velmi choulostivé rostliny, které musí v ne zcela teplých oblastech trávit chladnější období buď ve skleníku, nebo v interiérech. Jejich kopinatě čárkované listy byly původně trávově zelené, ale během vývoje jich v současné době existuje nespočet odrůd, které mají barvu listů dost různorodou. K nejznámějším patří „Mandaianum“ s bílými pruhy uprostřed listu, nebo „Variegatum“, který má listy uprostřed zelené a při okrajích bílé.
Podmínky vhodné ke zdárnému pěstování
Zelenec se řadí k rostlinám, které nejsou vůbec náročné na podmínky, daří se jim nejen na slunném místě, ale zdárně rostou i ve stínu. Co zelenci opravdu svědčí je jednoduše světlé místo s dostatečnou vlhkostí. Pokud ho občas zapomeneme zalít, jistě nebude strádat, protože shromažďuje vodu ve svých tučných listech a kořenech. Jakmile ho nezalijete delší dobu, dá o sobě vědět hnědými konci listů. V bytech s ústředním topením, kde je dost suchý vzduch se doporučuje rosit.
Zelenec má drobounkých bílé kvítky s šesti okvětními plátky.
Co má zelenec rád a co mu prospívá
Když budete chtít této rostlině udělat dobře, pěstujte ho v substrátu pro pokojové rostliny. V období jeho vegetace ho zalévejte dvakrát do měsíce a hnojte běžnými tekutými hnojivy. V zimě ho nechte od hnojiv odpočinout a omezte i zálivku. Během zimního období mu prospívá teplota kolem 7 °C, v létě zelenec naopak dejte blízko k oknu, kde na něho dosáhnou sluneční paprsky a dostatek světla. V případě, že máte tu možnost, dopřejte mu nějaké příjemné místo na zahradě, kde můžete vložit květináč mezi okrasné květiny.
Proč je zrovna zelenec jedinečný
Zelenec skvěle umí ze vzduchu odfiltrovat oxid uhelnatý, aceton, benzen, formaldehyd a amoniak. Tyto látky se často volně uvolňují z předmětů, které máme kolem sebe. A další bonusy? Nejenže dokáže likvidovat až 80 % mikrobů ze svého okolí, ale lékaři tuto květinu často doporučují do domácností, kde se často vyskytují alergie a plicní onemocnění.