Stejně jako jiné plodiny, potřebují i ovocné stromy řádnou dávku výživných látek. Právě počátkem července máte poslední možnost švestky nadopovat, abyste měli na konci sezóny obrovskou úrodou lahodných a šťavnatých plodů. Plné kýble švestek vám dokonce zajistí hnojivo, které je přírodní a mírumilovné k přírodě. Ušetříte tak nejen peněženku, ale i životní prostředí. Připravte si obyčejný popel.

Pokud se chcete dozvědět o pěstování švestek více, podívejte se na následující zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Dřevěný popel švestkám svědčí

Hnojení dřevěným popelem patří k jedněm z nejoblíbenějších způsobů hnojení slivoní. Jedná se o přírodní materiál, který obsahuje velké množství důležitých minerálů a prvků podporujících správný růst a vývoj stromu.

Příprava hnojiva z popela

Připravte si nádobu, do které nalijete 10 litrů vroucí vody a rozpusťte v ní 500 g dřevěného popela. Směs řádně promíchejte a nechte odstát, dokud naprosto nevychladne.

Jak hnojivo správně použít

Následně můžete ke stromu připravené hnojivo aplikovat. Nejprve však půdu kolem stromu prolijte vodou, teprve potom použijte rozpuštěný popel.

Proč je dřevěný popel účinný?

Obsah vápníku podpoří švestku k tvorbě buněčných stěn a zároveň tak zlepšuje stabilitu rostliny. Zároveň snižuje pH půdy a podporuje kvalitní tvorbu kořenového systému. Významně je zastoupen i draslík, který je potřebný pro správný růst a vývin rostliny. Stejně jako vápník podporuje tvorbu kořenů a zároveň činí strom odolnější vůči škůdcům a nepříjemným chorobám.

V popelu je také zastoupen hořčík, který podporuje tvorbu chlorofylu, tedy zeleného pigmentu důležitého pro fotosyntézu. Obsažený fosfor se podílí na správném vývinu nejen kořenů, ale i květů a plodů. Neméně důležité jsou i další prvky jako měď, zinek, mangan a železo.

Použít lze i kostní moučku

Další možnou surovinou, kterou lze využít k hnojení švestek, je kostní moučka. Jedná se o organické hnojivo bohaté na fosfor. Oproti tekutým hnojivům je jeho výhodou postupné uvolňování této živiny. Díky tomu působí v půdě mnohem déle. Výborně eliminuje riziko hniloby a zlepšuje výživu kořenového systému.

Související články

Zdroje: www.chalupari-zahradkari.cz, www.magazindoma.cz, www.magazindoma.cz