obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Prkenný plot

Chceme-li přesně vymezit a uzavřít svůj pozemek, zvolíme takové ohraničení, které ochrání naše soukromí před zvídavými pohledy zvenčí. Navíc stavba plotu přináší do zahrady nový architektonický prvek, který může přispět k jejímu vzhledu.

Prkenný plot

Plot nemusí být nutně jenom hranicemi vlastního teritoria, ale také dělícím prvkem. Lze jím rozdělit zahradu či pozemek na několik částí.
Pokud chceme, aby byl plot spíše ozdobným prvkem, stačí pořídit vzdušný plot, který je ideální pro to, abychom u něj vysadili rostliny, které budou plotem prorůstat. Typickým příkladem vzdušného plotu je venkovský plaňkový plot. K vodorovným nosným tyčím se přibijí svislé plaňky.
Naproti tomu splétané ploty ze dřeva nebo košatiny z vrbových či lískových prutů skrývají výbornou ochranu proti větru. Vyplétaný vrbový plot působí nenásilně. Dají se koupit jednotlivé dílny, které se drátem připevní k dřevěným sloupkům.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz
Pevný a zcela uzavřený plot se hodí do míst, kde chceme mít větší soukromí.
Kromě obvyklého dřeva se na ploty používá stále více materiálů. Do módy se dostávají například pruty vrby a lísky.
V poslední době se stále více využívá bambus. Tento typ plotu využívají především příznivci orientálních zahrad japonského stylu.
Ne každý materiál ale vydrží tak dlouho jako dobře ošetřované dřevo.

Jak postavit prkenný plot:

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky