Drobné druhy je možné dobře kombinovat tak, aby si vzájemně nekonkurovaly a navíc dělaly radost po celé vegetační období. V současném sortimentu osiv tak najdeme v mini velikostech nejen celou škálu květin, ale také zelenin. Květiny jsou kompaktního vzrůstu a jsou vhodné na záhony i pro osazování nádob na terasách a balkonech. Mezi zeleninovými druhy najdeme takové, které mají nižší vzrůst a drobnější plody.

Drobná pomponkovitá cínie

Ostálka Zinnita je přirozeně zakrsle rostoucí pomponkovitá cínie, která dorůstá pouze do výšky 15–20 cm a vyskytuje se v celé škále atraktivních barev. Výborně vypadá v nádobách i na okrajích záhonů.

Pěstování

Semínka nejprve rozhodíme na povrch substrátu, mladé semenáčky pak přepícháme po jedné rostlině do malých sadbovačů a od konce května předpěstované rostliny vysazujeme na stanoviště. Semena můžeme v dubnu a v květnu vysévat i přímo na záhon, mnohdy je to lepší, protože rostlinám neprospívá porušení kořenového systému při přesazování. A pokud se chceme z rozkvetlých cínií těšit i na podzim, můžeme další várku semen vysít ještě v červnu přímo na místo.

Pro cínie zásadně volíme slunné stanoviště s velmi dobrou propustnou půdou a s dostatečnou zásobou živin. Na nevhodném stanovišti totiž rostlinky velmi snadno uhynou, protože je napadnou houbové choroby. Padání a odumírání se může projevit již u mladých semenáčků; u starších rostlin mohou být houbami napadány kořeny, stonky i květy. Vhodné je přihnojování a střídání pěstební záhony.

Nízká košatá slunečnice

Slunečnice Waooh je vysoká 50– 70 cm, bohatě větví, má velké a výrazné listy, které ji zdobí dlouho před obdobím kvetení. Květy má žluté s výrazným tmavým terčem. Důvodů, proč slunečnice patří mezi vyhledávané květiny, je proto hned několik:

  • snadné pěstování z přímých výsevů
  • nenáročnost na stanoviště
  • všestranné využití rostlin jak v čerstvém stavu, tak do suchých vazeb.

Velikost (šíře, košatost) rostliny závisí především na počtu osazených rostlin a na velikosti pěstební nádoby. Rostliny tvoří menší listy, silné stonky a vyznačují se výborným zdravotním stavem. Zvlášť hezky tyto minislunečnice vypadají ve smíšené výsadbě s převislými letničkami.

Pěstování

Semena vyséváme v dubnu do menších květináčků, předpěstování mladých rostlin trvá 3–4 týdny. Rostliny vyžadují slunné stanoviště a vydatnou zálivku, a protože rostou v omezeném prostoru, je prospěšné je alespoň jednou týdně přihnojit tekutým plným hnojivem pro kvetoucí rostliny.

Zakrslý měsíček

Měsíček Orange Daisy se vyznačuje přirozeně zakrslým růstem, pouze do 20 cm. Je naprosto nenáročný na stanoviště, snáší i sušší místa a kvete po celé léto. Semena vyséváme přímo na záhon, a protože sazeničky rostou poměrně rychle, je možný i výsev ještě koncem dubna či v květnu. Vzhledem k nízkému vzrůstu a nenáročnosti vyniká Orange Daisy jako lemovací květina okrajů záhonů, je vhodná pro skupinové výsadby i osazování nádob. Květy se navíc vyplatí sbírat a sušit jako léčivku.

Okouzlující třapatka

Třapatka Toto je tak krásná, že ji bude chtít vyzkoušet každý zahrádkář. Pěstovat ji můžeme v několika odstínech citronové, bronzové a zlatožluté barvy. Její květy na první pohled připomínají jiřiny. Kompaktní třapatka dorůstá výšky 30–40 cm a je vhodná do nádob na balkonech či na menší záhonky.

Pěstování

Rostliny pěstujeme z předpěstované sadby, nejsou náročné na stanoviště a květy dlouho vydrží ve váze. Třapatka vyžaduje včasný výsev, protože doba od výsevu do kvetení trvá 3–4 měsíce, zato kvetení pak pokračuje nepřetržitě až do října. Rostliny mohou i bohatě semenit, takže se mnohdy stává, že osivo „přeleží“ přes zimu a následující rok nacházíme mladé rostliny na místech, kde předtím nebyly.

Stříbrná princezna

Kopretina Silver Princess je další květina vhodná na okraje záhonů, do nádob i do skalek. Je to kompaktní, nepoléhavá, velkoúborová trvalka, která dorůstá do výšky kolem 35 cm. Květy kopretiny dlouho vydrží ve váze, na záhonech spolehlivě přezimují, snesou i horší půdní podmínky a můžeme je kombinovat se všemi typy vysokých i nízkých květin. Kopretiny rozkvétají v červnu a kvetou postupně po dobu asi čtyř týdnů. Po odkvětu můžeme výhony seříznout, rostlina pak ke konci léta většinou znovu vykvete.

Pěstování

Semena vyséváme v období od března až do června a rozhodně doporučuji výsev do pařeniště a výsevních truhlíků než přímo do volné půdy. Mladé rostlinky je možné podle termínu výsevu vysazovat na stanoviště od května až do srpna, ovšem prvních květů se dočkáme až v následujícím roce. V prvním roce po výsadbě je nutné mladé rostlinky chránit před holomrazy.