obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro malé zahrádky i nádoby: zakrslá cínie, slunečnice, měsíček, třapatka

Jsou speciálně vyšlechtěny pro malé prostory a zkrášlí malou zahrádku i balkón. I ve větší se však uplatní jako půvabné lemy cestiček nebo záhonů.

Drobné druhy je možné dobře kombinovat tak, aby si vzájemně nekonkurovaly a navíc dělaly radost po celé vegetační období. V současném sortimentu osiv tak najdeme v mini velikostech nejen celou škálu květin, ale také zelenin. Květiny jsou kompaktního vzrůstu a jsou vhodné na záhony i pro osazování nádob na terasách a balkonech. Mezi zeleninovými druhy najdeme takové, které mají nižší vzrůst a drobnější plody.

Drobná pomponkovitá cínie

Ostálka Zinnita je přirozeně zakrsle rostoucí pomponkovitá cínie, která dorůstá pouze do výšky 15–20 cm a vyskytuje se v celé škále atraktivních barev. Výborně vypadá v nádobách i na okrajích záhonů.

Ostálka Zinnita Ostálka Zinnita Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování

Semínka nejprve rozhodíme na povrch substrátu, mladé semenáčky pak přepícháme po jedné rostlině do malých sadbovačů a od konce května předpěstované rostliny vysazujeme na stanoviště. Semena můžeme v dubnu a v květnu vysévat i přímo na záhon, mnohdy je to lepší, protože rostlinám neprospívá porušení kořenového systému při přesazování. A pokud se chceme z rozkvetlých cínií těšit i na podzim, můžeme další várku semen vysít ještě v červnu přímo na místo.

Pro cínie zásadně volíme slunné stanoviště s velmi dobrou propustnou půdou a s dostatečnou zásobou živin. Na nevhodném stanovišti totiž rostlinky velmi snadno uhynou, protože je napadnou houbové choroby. Padání a odumírání se může projevit již u mladých semenáčků; u starších rostlin mohou být houbami napadány kořeny, stonky i květy. Vhodné je přihnojování a střídání pěstební záhony.

Zakrslé květiny jsou efektní v záhonech i jako jejich obruby Zakrslé květiny jsou efektní v záhonech i jako jejich obruby Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nízká košatá slunečnice

Slunečnice Waooh je vysoká 50– 70 cm, bohatě větví, má velké a výrazné listy, které ji zdobí dlouho před obdobím kvetení. Květy má žluté s výrazným tmavým terčem. Důvodů, proč slunečnice patří mezi vyhledávané květiny, je proto hned několik:

  • snadné pěstování z přímých výsevů
  • nenáročnost na stanoviště
  • všestranné využití rostlin jak v čerstvém stavu, tak do suchých vazeb.

Velikost (šíře, košatost) rostliny závisí především na počtu osazených rostlin a na velikosti pěstební nádoby. Rostliny tvoří menší listy, silné stonky a vyznačují se výborným zdravotním stavem. Zvlášť hezky tyto minislunečnice vypadají ve smíšené výsadbě s převislými letničkami.

Pěstování

Semena vyséváme v dubnu do menších květináčků, předpěstování mladých rostlin trvá 3–4 týdny. Rostliny vyžadují slunné stanoviště a vydatnou zálivku, a protože rostou v omezeném prostoru, je prospěšné je alespoň jednou týdně přihnojit tekutým plným hnojivem pro kvetoucí rostliny.

Měsíček Orange Daisy Měsíček Orange Daisy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zakrslý měsíček

Měsíček Orange Daisy se vyznačuje přirozeně zakrslým růstem, pouze do 20 cm. Je naprosto nenáročný na stanoviště, snáší i sušší místa a kvete po celé léto. Semena vyséváme přímo na záhon, a protože sazeničky rostou poměrně rychle, je možný i výsev ještě koncem dubna či v květnu. Vzhledem k nízkému vzrůstu a nenáročnosti vyniká Orange Daisy jako lemovací květina okrajů záhonů, je vhodná pro skupinové výsadby i osazování nádob. Květy se navíc vyplatí sbírat a sušit jako léčivku.

Okouzlující třapatka

Třapatka Toto je tak krásná, že ji bude chtít vyzkoušet každý zahrádkář. Pěstovat ji můžeme v několika odstínech citronové, bronzové a zlatožluté barvy. Její květy na první pohled připomínají jiřiny. Kompaktní třapatka dorůstá výšky 30–40 cm a je vhodná do nádob na balkonech či na menší záhonky.

Pěstování

Rostliny pěstujeme z předpěstované sadby, nejsou náročné na stanoviště a květy dlouho vydrží ve váze. Třapatka vyžaduje včasný výsev, protože doba od výsevu do kvetení trvá 3–4 měsíce, zato kvetení pak pokračuje nepřetržitě až do října. Rostliny mohou i bohatě semenit, takže se mnohdy stává, že osivo „přeleží“ přes zimu a následující rok nacházíme mladé rostliny na místech, kde předtím nebyly.

Kopretina Silver Princess Kopretina Silver Princess Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stříbrná princezna

Kopretina Silver Princess je další květina vhodná na okraje záhonů, do nádob i do skalek. Je to kompaktní, nepoléhavá, velkoúborová trvalka, která dorůstá do výšky kolem 35 cm. Květy kopretiny dlouho vydrží ve váze, na záhonech spolehlivě přezimují, snesou i horší půdní podmínky a můžeme je kombinovat se všemi typy vysokých i nízkých květin. Kopretiny rozkvétají v červnu a kvetou postupně po dobu asi čtyř týdnů. Po odkvětu můžeme výhony seříznout, rostlina pak ke konci léta většinou znovu vykvete.

Pěstování

Semena vyséváme v období od března až do června a rozhodně doporučuji výsev do pařeniště a výsevních truhlíků než přímo do volné půdy. Mladé rostlinky je možné podle termínu výsevu vysazovat na stanoviště od května až do srpna, ovšem prvních květů se dočkáme až v následujícím roce. V prvním roce po výsadbě je nutné mladé rostlinky chránit před holomrazy.

Akční letáky