V průběhu dubna je pravý čas sít a sázet budoucí radost. Bez záplavy květů, jejich barev a vůně, si lze léto na zahradě jen stěží představit…
Veselé letničky
Letničky umožní rychlou a levnou proměnu zahrady v kvetoucí ráj. Můžeme volit z nepřeberného množství druhů a variet, od obřích slunečnic rozličných barev po trpasličí aksamitníky. Popínavé letničky se vyšplhají po oporách u zdi, pergoly či po plotě - krásně kvetou popínavé hrachory, povíjnice, nejen velkými květy je výjimečný vilec. Větví se totiž a pokryje celé zdi až do výše 5 m. Jedlé a léčivé, jako je měsíček, sléz, lichořeřišnice nebo brutnák, se uplatní i v kuchyni. Přímo na záhony můžeme v průběhu dubna vysévat a vysazovat téměř všechny druhy – za vyzkoušení stojí například okrasné máky, černuchy, cínie, krásenky... Jen teplomilné letničky s dlouhou dobou vývoje (petúnie, lobelky), které předpěstováváme doma nebo ve skleníku, ven umisťujeme až v květnu.
Zářivá směs s máky
Vděčné trvalky
Duben je vhodný i pro výsev a výsadbu většiny okrasných trvalek včetně skalniček. Vyplatí se kombinovat druhy kvetoucí v rozličnou dobu a připravit si tak nádherně kvetoucí zahradu po celé léto až do podzimu. Zahradních trvalek je na výběr tolik druhů a kultivarů, že rozličné velikosti, barvy květů i doby kvetení ke kombinaci bez potíží nalezneme i v rámci skupin s podobnými nároky na půdu a osvětlení. Můžeme také založit květinovou louku, která svým přirozeným půvabem osvěží nejen přírodní zahrady.
květinový trávník
Koncem měsíce můžeme ven vysadit hlízy rostlin, které přezimovaly na bezmrazém místě. Mečíky sázíme hluboko, aby se v době květu nevyvracely. Hlízy jiřin je vhodné před výsadbou na několik hodin namočit do vlažné vody, která je probudí.
Snadné množení
Trvalky, které kvetou v létě či na podzim, můžeme v dubnu rozmnožovat a zmlazovat dělením trsů. Sazenicím dopřejeme kvalitní kompost. Také vodní a bahenní rostliny v jezírku můžeme množit dělením. Odumřelé listy a kořeny odstraníme. Velkokvěté chryzantémy a mnohé skalničky se množí lépe řízkováním, ovšem netřesky a lomikameny naopak snáze rozdělíme.
Zahrada může kvést od jara do podzimu
Hnojení pro bohaté kvetení
Všechny trvalky, zvláště pak druhy časně kvetoucí, ocení zálivku, hnojivo a mulčování. Ke hnojení můžeme použít i jíchy, které připravíme z prvních kopřiv, nebo zkvašené slepičince. I okrasné cibuloviny, které kvetou i odkvétají, si za svou jarní krásu zaslouží přihnojení. Do cibule si díky němu uloží dostatek zásob na příští jaro.