obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro rozkvetlou zahradu: jarní setí a sázení letniček i trvalek

V průběhu dubna je pravý čas sít a sázet budoucí radost. Bez záplavy květů, jejich barev a vůně, si lze léto na zahradě jen stěží představit…

Veselé letničky

Letničky umožní rychlou a levnou proměnu zahrady v kvetoucí ráj. Můžeme volit z nepřeberného množství druhů a variet, od obřích slunečnic rozličných barev po trpasličí aksamitníky. Popínavé letničky se vyšplhají po oporách u zdi, pergoly či po plotě - krásně kvetou popínavé hrachory, povíjnice, nejen velkými květy je výjimečný vilec. Větví se totiž a pokryje celé zdi až do výše 5 m. Jedlé a léčivé, jako je měsíček, sléz, lichořeřišnice nebo brutnák, se uplatní i v kuchyni. Přímo na záhony můžeme v průběhu dubna vysévat a vysazovat téměř všechny druhy – za vyzkoušení stojí například okrasné máky, černuchy, cínie, krásenky... Jen teplomilné letničky s dlouhou dobou vývoje (petúnie, lobelky), které předpěstováváme doma nebo ve skleníku, ven umisťujeme až v květnu.

Zářivá směs s máky Zářivá směs s máky Zdroj: Shutterstock.com / Simon Bratt

Vděčné trvalky

Duben je vhodný i pro výsev a výsadbu většiny okrasných trvalek včetně skalniček. Vyplatí se kombinovat druhy kvetoucí v rozličnou dobu a připravit si tak nádherně kvetoucí zahradu po celé léto až do podzimu. Zahradních trvalek je na výběr tolik druhů a kultivarů, že rozličné velikosti, barvy květů i doby kvetení ke kombinaci bez potíží nalezneme i v rámci skupin s podobnými nároky na půdu a osvětlení.  Můžeme také založit květinovou louku, která svým přirozeným půvabem osvěží nejen přírodní zahrady.

květinový trávník květinový trávník Zdroj: Shutterstock.com / Philip Bird LRPS CPAGB

Koncem měsíce můžeme ven vysadit hlízy rostlin, které přezimovaly na bezmrazém místě. Mečíky sázíme hluboko, aby se v době květu nevyvracely. Hlízy jiřin je vhodné před výsadbou na několik hodin namočit do vlažné vody, která je probudí.

Snadné množení

Trvalky, které kvetou v létě či na podzim, můžeme v dubnu rozmnožovat a zmlazovat dělením trsů. Sazenicím dopřejeme kvalitní kompost. Také vodní a bahenní rostliny v jezírku můžeme množit dělením. Odumřelé listy a kořeny odstraníme. Velkokvěté chryzantémy a mnohé skalničky se množí lépe řízkováním, ovšem netřesky a lomikameny naopak snáze rozdělíme.

Zahrada může kvést od jara do podzimu Zahrada může kvést od jara do podzimu Zdroj: Shutterstock.com / perlphoto

Hnojení pro bohaté kvetení

Všechny trvalky, zvláště pak druhy časně kvetoucí, ocení zálivku, hnojivo a mulčování. Ke hnojení můžeme použít i jíchy, které připravíme z prvních kopřiv, nebo zkvašené slepičince. I okrasné cibuloviny, které kvetou i odkvétají, si za svou jarní krásu zaslouží přihnojení. Do cibule si díky němu uloží dostatek zásob na příští jaro.

Akční letáky