Správné jarní ošetření je zárukou pozdějšího bohatého nárůstu zelené hmoty a vydatného kvetení. Ke konci zimy se rostliny začnou probouzet samy, spolu s prodlužováním slunečného dne a zvyšováním venkovní teploty začnou rašit nové pupeny a zelenat se první mladé lístky. Jarní ošetření uděláme ideálně ještě před tím, než pupeny rozpuknou.

Jarní přesazování

  • Balkonové rostliny, které zimovaly v původních nádobách, musíme vždy nejprve vyndat a nově přesadit. Klidně použijeme stejný truhlík nebo květináč.
  • Celý obsah nejprve důkladně vyklepeme včetně drenáže a nádoby vymyjeme proudem vody, případně vypláchneme slabým desinfekčním roztokem.
  • Starý substrát už znovu nepoužíváme a důkladně jej odstraníme i z kořenů, třeba malými hrabičkami nebo vidličkou.
  • Oklepané kořeny musíme také zhruba o polovinu sestříhnout, řezem ošetříme i nadzemní část. Všechny stonky řežeme vcelku radikálně. Fuchsie, zejména ty stromkové, řežeme o něco méně než muškáty. Vždy je ale vhodné ponechat jen silné výhony a udržovat korunku vzdušnou.

Klíčový je substrát. Vzhledem k omezenému prostoru pro kořeny by měl mít nejen dobrou strukturu (tj. dostatečnou vzdušnost a propustnost), ale i výživnost. Pokud máme opravdu kvalitní výchozí komponenty (tj. kvalitní kompost, rašelinu, dobrou zahradní zeminu, křemičitý písek a perlit), můžeme substrát namíchat sami. Osvědčený recept spočívá ve směsi kompostu, rašeliny a písku v poměru 1:2:1. Nezapomeneme také přimíchat hnojivo s pozvolnou rozpustností, které zajistí základní potřebu živin až do podzimu. Můžeme do něj přidat i trochu granulovaného hnoje, který představuje kvalitní organickou hmotu. Pro práci s menším množstvím květin je lepší koupit substrát hotový.

Výsadba do truhlíků

  • Na dno nádoby vždy přijde nejdříve vrstva drenáže, čili keramzit nebo lávová drť. Oba materiály jsou velmi funkční a zároveň lehké.
  • Drenáž můžeme od substrátu oddělit netkanou textilií, která propouští vodu a brání promíchání obou vrstev.
  • Vložíme rostliny a podsypeme je substrátem. Pokud jsou v dobrém stavu, můžeme jim poskytnout více místa nebo větší nádobu. Obecně platí, že do truhlíku o délce 60 cm postačí 3 rostliny. Jsou-li drobnější, můžeme jich vysadit až pět.
  • Obsypeme je zeminou, lekce přitiskneme v okolí krčku a kořenů a dosypeme tak, aby od okraje truhlíku zůstaly 1-2 cm volného prostoru pro snadnou zálivku.
  • Nakonec je zaléváme tak dlouho, dokud voda nezačne vytékat odtokovými otvory.

Pozor na choroby a škůdce

Na jaře rozhodně věnujeme velkou pozornost zdravotnímu stavu rostlin - zkontrolujeme nadzemní i podzemní části. V průběhu zimování mohly rostliny napadnout mšice, molice nebo svilušky. Po přesazení do nové zeminy odstraníme odstříhanou hmotu a provedeme ochranný postřik v doporučeném opakování. Vzhledem k tomu, že nadzemní část má poměrně malou plochu, většinou se podaří škůdce zlikvidovat. Pro přezimování vždy vybíráme rostliny s dřevnatějícími stonky, které s věkem mohutnějí a přibývají na kráse. Zimování se vyplatí zejména u vzpřímených muškátů, fuchsií, durmanu, olověnce, lantany, mandevilly aj. Oproti tomu surfinie, milion bells, bidens a petúnie je lepší každoročně pěstovat znovu z mladých rostlin. Úspěšnost zimování je menší a navíc právě tyto rostliny jsou daleko více napadány škůdci či plísněmi.

Čekání na sezónu

Truhlíky a okrasné nádoby jsme připravili, ale s umístěním na venkovní stanoviště ještě nespěcháme. Jarní počasí je velmi proměnlivé a často ještě na začátku května udeří pozdní jarní mrazík. Nádobové rostliny vždy vynášíme až po „zmrzlých“, tedy po 15. květnu. Do té doby je umístíme ve světlé místnosti, kde se netopí. Rostliny často větráme, a pokud jich nemáme velké množství, můžeme je za teplých dnů vynést na slunce. Ale ne na přímé, mohlo by mladé lístky popálit. Otužování je před vynesením nádob ven velmi žádoucí, neotužené květiny mohou přestat růst.