Vaše cukety nerostou?
Zdroj: Profimedia

Pokud děláte tyto zbytečné chyby, cukety vám pokvetou, ale plodů se nedočkáte

Pěstujete cukety, ale letos nějak nerostou? Co asi tak může stát za kvetoucími cuketami, které však neplodí? Důvodů může být víc, jen se podívejte! Zjistěte, proč právě vám cukety nerostou a málo plodí.

Zdroje: hobby.instory.czwww.denik.cz

Cukety nerostou a nerostou

Možná jsou cukety na vašem záhonu nebo terase rok co rok, ale letos se nějak nedaří. Každý rok je trochu jiný. Odlišné teploty, různé srážky, vítr či snad kroupy? Přírodě neporučíme a o dobré podmínky se musíme postarat vlastními silami. Co se mohlo přihodit, že vám cukety hůř rostou, či neplodí?

Původem středomořská cuketa na našich jídelníčcích s přehledem zdomácněla, a v současné době si ji chce na zahrádce pěstovat skoro každý. Cukety nepatří mezi náročné plodiny, přesto potřebují tak akorát od všeho.  Zdroj: shutterstock.com

Na čem závisí růst cuket?

Teploty, zálivka i hnojení patří k základním požadavkům plodin. Soustředit se na ně musíme o to víc, když jde o zeleninu, která nepochází původně z našich podmínek, tak jako je to právě u cuket.
Teploty během léta sice nebývají problém, ale růst cuket rozhodně mohly ovlivnit dřívější nízké teploty či dokonce mrazíky.

Vody musí mít cukety dost, ale ne příliš. V horkých letních dnech potřebují cukety dobrou zálivku. Pamatujte, že není potřeba prolít celou nádobu nebo záhon. Bohatě postačí, když zalejete přímo rostlinu.

Se zálivkou se přímo pojí také hnojiva. Živiny je vhodné během sezony doplňovat právě minerálními hnojivy, která se rozpouští ve vodě. Pokud však přihnojujete, pak zeminu rozhodně napřed prolejte vodou. Hnojiva by mohla kořínky rostlin popálit, proto je dobrá závlaha nezbytností, která rostlinu ochrání. Můžete také použít různá domácí hnojiva, která jsou často šetrnější. Hnojivy je vhodné rostlinám přilepšit především v době kvetení a tvorby plodů.

Jak pěstují cukety Italové? Obvykle se daří a cukety plodí? Zamyslete se, co děláte letos jinak? Zdroj: Profimedia

Cukety kvetou, ale stejně plody nerostou?

Všechno děláte správně, ale stejně rostlina neplodí? A co opylení? Pokud je rostlina ve skleníku nebo fóliovníku nebo jinde pěkně schovaná, pak se může stát, že není dostatečně opylovaná. Rostlinu odkryjte, skleník otevřete a případně začněte opylovat štětečkem nebo vatou na tyčince.

Akční letáky