Cibulovinám je třeba listy ponechat, i když už žloutnou a nevypadají pěkně. Ještě několik týdnů po odkvětu listy vytvářejí důležité zásobní látky na celý další rok a cibulka si je postupně vtahuje do sebe. Pokud je předčasně odstraníme, rostlina v příštím roce nemusí vykvést. A pokud bychom je květině odebírali každoročně, může i odumřít na vysílení.

V trávě nebo na záhonu

  • Loučku s jarními cibulovinami nesmíme síci hned po odkvětu. Proto je sázíme na místa, kde se obejdeme bez nízce střiženého trávníku, tedy na taková, po kterých není nutno často chodit.
  • Na záhonech můžeme povadlé listy zakrýt pomocí rychlých letniček nebo déle kvetoucí dvouletek.
  • Pokud jsou cibuloviny součástí trvalkových výsadeb, problém nevzhledných žloutnoucích listů je vyřešen. Bujně rostoucí trvalky je spolehlivě zakryjí.

Nouzové řešení

Pokud si přejeme cibuloviny přemístit dříve, než zatáhnou listy (například když chceme na uvolněném místo co nejdříve vysadit jiné rostliny), vyrýpneme je s co největším kořenovým balem a necháme dozrát na polostinném místě, opět zapuštěné do země (případně v květináči). Co platí pro odstraňování listů, neplatí u květů, ba právě naopak. Otrhávat uvadlé květy je prospěšné, tvorba semen rostlinu spíše vysiluje.