obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč jarním cibulovinám škodí odstraňování uvadajících listů?

Krokusy již odkvetly, narcisy a modřence pomalu také, nastává doba těšení se z tulipánů a dalších pozdních cibulovin. I ty však nakonec odkvetou – a za dobré služby se jim musíme odměnit trpělivostí.

Cibulovinám je třeba listy ponechat, i když už žloutnou a nevypadají pěkně. Ještě několik týdnů po odkvětu listy vytvářejí důležité zásobní látky na celý další rok a cibulka si je postupně vtahuje do sebe. Pokud je předčasně odstraníme, rostlina v příštím roce nemusí vykvést. A pokud bychom je květině odebírali každoročně, může i odumřít na vysílení.

V podrostu dvouletek tulipány vyniknou a později se v nich jejich vadnoucí listy ztratíV podrostu dvouletek tulipány vyniknou a později se v nich jejich vadnoucí listy ztratíAutor: Shutterstock.com / Del Boy

V trávě nebo na záhonu

  • Loučku s jarními cibulovinami nesmíme síci hned po odkvětu. Proto je sázíme na místa, kde se obejdeme bez nízce střiženého trávníku, tedy na taková, po kterých není nutno často chodit.
  • Na záhonech můžeme povadlé listy zakrýt pomocí rychlých letniček nebo déle kvetoucí dvouletek.
  • Pokud jsou cibuloviny součástí trvalkových výsadeb, problém nevzhledných žloutnoucích listů je vyřešen. Bujně rostoucí trvalky je spolehlivě zakryjí.

 

Trsy ze záhonu vyzvednutých odkvetlých hyacintůTrsy ze záhonu vyzvednutých odkvetlých hyacintůAutor: Shutterstock.com / Sarycheva Olesia

Nouzové řešení

Pokud si přejeme cibuloviny přemístit dříve, než zatáhnou listy (například když chceme na uvolněném místo co nejdříve vysadit jiné rostliny), vyrýpneme je s co největším kořenovým balem a necháme dozrát na polostinném místě, opět zapuštěné do země (případně v květináči). Co platí pro odstraňování listů, neplatí u květů, ba právě naopak. Otrhávat uvadlé květy je prospěšné, tvorba semen rostlinu spíše vysiluje.

Akční letáky