Těžko byste hledali tak univerzální okrasnou rostlinu jako je muškát! Ať už ho dáte do truhlíku, závěsného koše, na záhon nebo do nádoby, vždycky udělá obrovskou parádu! A není divu… Jeho květy jsou rozmanité, barevné a specificky voní…

Muškát platí navíc za odolnou „balkónovku“, která odolá horkům, obdobím sucha, ale i některým škůdcům. Není divu, že tento „květinový skaut“ je považován za květinu, kterou zvládnou i zahradníci – začátečníci. Pokud patříte mezi ně, tady je pár tipů, aby vám váš muškát krásně kvetl...

Autor videa Totem Plzeň vám ukáže, jak můžete řízkovat muškáty. Více informací na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Vystavte ho na slunce

Ačkoliv na to nevypadá, muškát původně pochází z jižní Afriky. Pokud se mu tedy chcete zavděčit, najděte mu vhodné slunečné stanoviště. Čím více se bude „koupat“ ve slunečních paprscích, tím bohatěji vám bude kvést a prospívat.

Ale to není všechno: muškát se netají tím, že má rád svůj prostor. Proto při jeho sázení mísu nebo truhlík zásadně nepřehušťujte. Stačí, když muškát zasadíte do 18 centimetrů vyhloubené díry a jeho „souseda“ umístíte až v dosahu dalších 20 centimetrů.

Dejte mu živiny

Aby muškát mohl kvést, potřebuje na to dostatek síly a energie. Proto mu nezapomeňte dát pořádnou porci živin.

Pokud kytičku zasadíte do předem vyhnojeného substrátu, bude z toho žít dlouhé týdny. Pokud ji ale dopřejte hnojivo s pomalým uvolňováním, může to pro ní znamenat „vitaminový budget“ na delší dobu.

Ale bohužel, oba tyto zdroje se v určitou chvíli vyčerpají a je potřeba rostlinku přihnojovat. Využít můžete tekutá hnojiva určená speciálně na muškáty nebo balkónové rostliny. Pokud chcete ušetřit, můžete využít kávovou sedlinu, která obsahuje žádanou směs draslíku, fosforu a dusíku. Všechny tyhle složky umožňují květině dobře a optimálně růst.

Zalévejte, co to dá

Muškáty ve svých stoncích a dužinatých listech ukývají velké množství vláhy. Díky tomu jsou schopní přežít i nenadálá období sucha. Pokud ale chcete, aby vaše rostlinka kvetla, musíte jí pravidelně zalévat.

Zálivku si načasujte na brzké ráno a pokud je venku horko, tak dejte repete ještě večer. Ideální je používat dešťovou vodu. Nemáte-li tento zdroj k dispozici, muškát přežije i obyčejnou „kohoutkovou“, kterou jste nechali pár hodin odstát. Při zalévání miřte přímo na kořeny a vyhněte se listům a květům!

Odstraňte „suchary“

Každá věc jednou skončí. A i květy muškátů jednou odkvetou. Snažte se takové části rostlin okamžitě likvidovat. Váš muškát získá na kráse, ale zároveň ulevíte i jemu samotnému, protože bude mít více energie na tvorbu nových květů.

Nenechte se vystrašit „bradavicemi“

Občas se stane, že se na listech muškátu objeví „bradavice“. Nejde sice o nic hezkého, ale žádné nebezpečí z toho nehrozí. Pokud chcete ulevit rostlince, dejte jí na nejslunnější a nejteplejší místo v domě. A nezapomeňte na pravidelnou zálivku! Mimochodem, listy s „bradavicemi“ odtrhávat nemusíte. Jsou naprosto neškodné.

Chraňte muškát před deštěm

Zaregistrovali jste na muškátu žluté listy? Pak jde o signál, že rostlince chybí světlo i dostatek živin. A nejen to… Muškát je teplomilný a špatně snáší jakýkoliv výkyv teplot.

Proto jakmile se venku ochladí nebo dokonce začne „dešťová sezóna“ , dejte rostlinku na suché a bezpečné místo. Pokud byl váš „květinový hrdina“ déle na dešti, pro jistotu ho přihnojte. Je možné, že příval vody ho ochudil o důležité živiny a látky.  

Vsaďte na drenáž

Muškát je žíznivec, ale nebaví ho „stát ve vodě“. Proto vyžaduje častou, ale menší zálivku. Abyste se vyhnuli jeho přemokření, doporučuje se používat květináče a truhlíky s odtokovými otvory. Výborná je také drenáž ve formě keramzitových obrázků, hliněných střepů nebo jiných materiálů.

Související články

Zdroje: www.dumazahrada.cz, https://my-geranium.com