Hrabání listí bývá každoroční „podzimní kratochvílí“ většiny majitelů zahrad. Motivací je uklizená zahrada, ale také i prevence proti plísňovým chorobám trávníku, které mohou navlhlé listy přivodit. Zajímavé je, že v poslední době se stále více odborníků přiklání k tomu, aby se listy vůbec neshrabávaly (s výjimkou komunikací a cest). Přináší totiž zahradě více benefitů, než si myslíte. A co konkrétně jde?

V příspěvku autora Ourstoneyacres najdete tipy, jak využít spadané listí. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Chrání zahradu před mrazem

Obecně se říká, že spadané listí je „tahákem“ pro různé plísně. Podle nových výzkumů to není až tak pravda. Pokud je v rozumné míře rozprostřeno po trávníku (nebo v záhonech), naopak může rostlinám poskytnout „ochranný plášť“, který je ochrání před mrazem a případnými škůdci. Máte-li tedy záhon posetý listím, určitě se ho nesnažte „uklízet“. Naopak nechte přírodu pracovat pro vás.

Udržuje vlhkost půdy

Ačkoliv to tak nepůsobí, půda v zimě (pokud není pokrytá sněhem), trpí na nedostatek vláhy a živin. Aby se tomu předešli, stačí nechat listí tam, kde je. Vytvoří přírozenou mulčovací vrstvu, která ochrání půdu před vysycháním a navíc jí dodá potřebné živin. Nejvíce živin se nachází v listnáčích jako je lísek nebo lípa. Pozor si dejte na ořešák, obsahuje totiž látky, které zpomalují růst rostlin!

Vytváří přírodní hnojivo

Vyhazovat spadané listí? To je čiré šílenství! Obzvlášť, pokud jde o suché kousky. Pokud máte chuť, můžete si z něj vyrobit přírodní hnojivo. Jak na to: Listí nasekejte nadrobno a rozložte ho po původním povrchu. Díky tomu se hezky rozloží a na jaře vám poslouží jako zdroj živin pro rostliny.

Chrání stromy

Spadané listí je také skvělou ochrankou pro stromy, které v zimních měsících strádají. Shrabte ho ke kmenům stromů tak, abyste přikryly hlavně kořeny. Listy dodají stromům spoustu živin, které pro přežití v zimním období budou potřebovat.

Vytvoří úkryt pro živočichy

Zima je zlá. A spousta živočichů potřebuje nějaký úkryt a potravu, aby přežila. Jde zejména o žáby, hady, mloky, hlemýždě, červy, brouky, mnohonožky, housenky, můry, motýly a další… Spadané listí dokáže všem těmto tvorům dát nový domov a možnost přežití v těžkých podmínkách. Dejte jim šanci na přežití. Nebude vás to stát vůbec nic. A příroda vám to pak vynahradí jinak.

Související články

Zdroje: www.ruralsprout.com, https://ekolist.cz