Jak jednoduše na bohatou úrodu rajčat? Rajčata jsou teplomilné rostliny, které vyžadují nejen dostatek tepla a slunce, ale i vláhy a živin. Pro dosažení jejich optimálního růstu a bohaté úrody je také nesmírně důležitá příprava půdy ještě před samotnou výsadbou. Jedním z klíčových kroků je zakrytí půdy, které přináší hned několik benefitů.

Jak pěstovat rajčata ve skleníku i na balkoně? Podívejte se na YouTube video na kanálu ZAHRADA PRO RADOST:

Zdroj: Youtube

Pěstování rajčat zvládne každý

Rajčata patří k jedněm z nejoblíbenějších plodin, které se pěstují nejen na zahradách, ale i balkonech a terasách. Jedná se o jednoleté rostliny, které vyžadují ke správnému růstu jen pár drobností, které byste však neměli nikdy podcenit.

Kdy vysazovat

Rajčata milují teplo, a tak se jejich výsadba odvíjí od konkrétního počasí v každé oblasti. Samozřejmě také záleží na konkrétní odrůdě. Obecně však platí, že rajčata by se měla sázet až tehdy, když je dostatečně zahřátá půda a počasí je stabilní, a to s teplotami nad 10 °C. Nejvhodnější čas pro venkovní výsadbu rajčat u nás je většinou konec dubna až začátek května.

Vhodná lokalita

Rajčata vyžadují dostatek slunečního světla a tepla, bez toho se velké úrody jen tak nedočkáte. Zvolte také vždy místo, které je chráněné před silným větrem, který by mohl rostliny poničit.

Připravená půda

Rajčatům se bude dařit v půdě, která je dobře odvodněná, lehká a bohatá na živiny. Několik týdnů před výsadbou je nutné ji připravit. Obohaťte ji kompostem, hnojem nebo jinými organickými hnojivy. Důležité je, aby měla pH kolem 6,5 až 7,5 a byla dostatečně neutrální.

Dalším důležitým krokem je zakrytí půdy, které pomáhá udržet nejen vlhkost, ale potlačuje také růst plevele, zahřeje a ochrání tak kořeny rajčat před nepříznivými výkyvy teplot.

Zkušení zahradníci pro tento účel používají různé materiály, od organických mulčů až po plastové fólie. Zakrytí půdy 2-3 týdny před výsadbou rajčat je jednoduchý a efektivní způsob, jak zlepšit jejich růst a výnos.

Dostatečný prostor

Pro svůj zdárný růst potřebují rajčata dostatek prostoru. Nechte tedy při výsadbě mezi jednotlivými rostlinami vzdálenost minimálně 60 až 90 cm.

Řádná a pravidelná zálivka

Rajčata vyžadují také pravidelné zalévání. Nesnáší však jak přemokření, tak vyschnutí. Dbejte proto dle počasí na pravidelnost. Voda by se vždy měla dostat až ke kořenům a naopak nezasahujte listy. Pokud můžete, zalévejte dešťovkou.

Související články

Zdroje: www.extencion.umd.edu, www.hecht.cz,www.topden.cz