Podzimní dekorace stolu - košík s květinami.
Zdroj: sarsmis / Shutterstock.com

Projasněte si podzim: barevné květy, plody, aranžmá a dekorace

Podzim na zahradě může být díky květům, plodům i barevnému listí, jež vyniká na slunci i v mlze, nádherným obdobím. Přívětivé podzimní dekorace zahřejí u srdce, projasní den i náladu.

Podzim není jen časem mlhavých rán, nízkých teplot a nedostatku světla. Je také dobou zralých plodů, pozdních květů a barevného listí. Vše můžeme využít k tvorbě jednoduchých aranžmá, se kterými bude loučení se zahradní sezonou krásnější.

Rozjasňující barvy květů nahradí slunce

Žlutá, oranžová, červená a sytě růžová jsou barvy, které hravě zatočí s pošmourným podzimním počasím. Najdeme je na vřesech, chryzantémách, nezaostávají ani bramboříky a macešky.

podzimní dekorace podzimní dekorace Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rostliny vysadíme do barevných nebo terakotových květináčů a vystavíme na dobře viditelném místě. Sluší jim to o samotě, ale ještě víc ve skupinkách. Osázené nádoby nemusí stát jen na schodech nebo na stolku, parádu nadělají i v záhonu třeba ve společnosti rozkvetlých aster a okrasných trav.

Plody a plůdky

Jablíčka, okrasné tykve a dýně vidíme všude kolem. Plody jednoduchých i bizarních tvarů představují neopomenutelnou „výbavu“ podzimních dekorací. Výstavku, nad kterou budou všichni žasnout, obohatíme větvičkami okrasných dřevin, třeba skalníku, hlohyně nebo kdoulovce.

Z květináčů zazáří bílé, růžové, červené či fialové plody libavky (Gaultheria) a oranžové kouličky pokojového lilku (Solanum pseudocapsicum). Lilek na balkonu či na terase vydrží v dobré kondici až do doby, než teplota klesne pod 5 °C.

podzimní dekorace podzimní dekorace Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Doplňky pro lepší náladu

Třetí roční období mnoho lidí trochu rozesmutní. O to důležitější jsou doplňky a ozdoby navozující dobrou náladu. A není to nijak složité – stačí obyčejné hliněné květináčky s dekorativními dřevěnými kolíčky, ručně vyrobená svíčka, zvířátka ze žaludů a kaštanů, zkrátka cokoliv, co udělá radost a rozesměje nás. Nezapomeneme na šálek šípkového čaje a teplou deku, které dokáží alespoň o chvilku prodloužit pobyt venku na podzimním sluníčku.

Akční letáky