Typickým příkladem recyklace, díky které levně vytvoříme krásné doplňky zahrady, jsou dřevěné palety nebo staré trámy. Spektrum jejich využití v zahradě je velké, záleží na tom, jak jsme zruční. Může vyrobit zahradní nábytek, domeček i různé prolézačky pro děti, ale také cesty, zídky, obruby záhonů či dělící stěny.

Palety

Nejčastěji seženeme nové nebo použité palety označované jako EUR, které bývají ze smrkového dřeva a mají standardizované rozměry (800x1200x145 mm). Platí, že palety nesmí být ošetřeny chemikáliemi. Prostřednictvím firem, které se specializují na výkup palet z exotického dřeva, lze ale sehnat i palety z nádherného japonského cedru či opravdu kvalitního dřeva, jako jsou mahagon, meranti, ovangkol, merbau nebo teak. Na zkoušku a krátkodobou tvorbu ale plně postačí i ty nejlacinější z druhé ruky.

Trámy jako pražce

Železniční pražce jsou svými rozměry jako stvořené pro zahradní cesty a obruby záhonů. Pražce se vyráběly z tvrdého dubového dřeva, takže byly pevné a trvanlivé. Dodnes se vyrábějí, byť v malém množství. Ty staré vyřazené bychom ale neměli používat pro zahradní účely, jsou namořené dehtem, který se i po letech může uvolňovat do půdy, ohrožovat rostliny a potažmo i nás. Raději zkusíme sehnat pražce nové, nenapuštěné. Nebo koupíme nařezané staré trámy, které se jim podobají, klidně i s puklinami. Je však dobré je používat obroušené a naimpregnované proti vlhkosti. Pro pěkný vzhled můžeme nakonec dřevo napustit bezbarvým nebo tónovaným ochranným přírodním olejem.

Prkna

Hodí se pro výrobu menší lávky, odpočinkové plochy nebo terásky. Pro nekrytou plochu prkna napustíme impregnací. Stará prkna zbrousíme a napustíme přírodními oleji, které nezatěžují životní prostředí. Z prken lze samozřejmě vyrobit i lavičky nebo židle, také třeba kompostér a podobně.

Dřevo jako dekorace

Vyřazené dřevěné výrobky mohou tvář zahrady vhodně doplnit podobně jako účelně vytvořená plastika. Dobrým příkladem může být stará loď, které po zapuštění do štěrkového záhonu působí velmi dekorativně (štěrk navíc může symbolizovat i vodní plochu).

Pro děti

Práce se dřevem je velmi tvůrčí a může být i hrou. Vděčnými pomocníky při ní mohou být i děti, a to zejména tehdy, když výrobek bude určený jim. Nejen že získají základní dovednosti, ale také si nenásilně vybudují pozitivní vztah k práci. Pro děti můžeme vyrobit nejrůznější prolézačky či domečky.

Tip na nářadí

Cenným pomocníkem při práci se starým dřevem je pásová bruska, která celou práci velmi urychlí a zjednoduší. Jistě také využijete pokosovou a kapovací pilu.