Je podzim a mrazíky se blíží i k vaší zahrádce. Bohužel s klimatickými změnami nelze přesně určit, kdy mrazy udeří, abyste mohli ochránit svou zeleninu a připravit na zimu své květinové záhony. V těchto situacích vám nejlépe pomůže váš zahrádkářský instinkt a zdravý selský rozum. Když budete cítit, že se blíží mrazy, skliďte veškerou zbývající zeleninu a ovoce a uskladněte je nejlépe do sklepa.

Video, jak ochránit svou zeleninu, najdete na Youtube kanále ourstoneyacres:

Zdroj: Youtube

Co dělá mráz rostlinám

Když nastane zima a přichází první mrazíky, voda v rostlinách zamrzne a ostré krystaly začnou prorážet buněčné stěny všech rostlin, které jsou mrazu vystaveny. Ledové krystaly po nějakém čase začnou tát, což způsobí, že se zmrzlé buňky začnou hroutit. Tím pádem vám zůstane pouze kašovitá zelenina, která velmi rychle hnije. Někdy se však stane pravý opak, a to, že hlavní rostlina uhnije, ale plody jsou v naprostém pořádku. Plody zeleniny vám ale ani v tomto případě nevydrží dlouho, protože rostlina již nedává plodům dostatek vody a živin, Pokud tedy zeleninu neprodleně nesklidíte, uhnije. Může se také stát, že polovina plodů ze stejné rostliny bude nepoužitelná ke konzumaci, a druhá polovina bude zcela v pořádku. Matka Příroda je v tomto ohledu lehce nevyzpytatelná.

Zelenina, voda a mráz

I slabý mráz může rostlinu vaši rostlinu nenapravitelně poškodit. Záleží na tom, kolik v sobě obsahuje vody a u většiny rostlin stačí opravdu málo. Například rajčata, paprika a lilek jsou velmi náchylné na lehký mráz. Stejně tak některé druhy dýní jako jsou letní tykve, dále okurky a melouny. Pravděpodobně však budete moci sklidit a sníst pár plodů zeleniny, pokud rostlina alespoň z části poškození unese.

Co se zmrzlou zeleninou

Jakmile zeleninu sklidíte, dejte ji do kuchyně, aby mohla roztát a vy tak poznali, jestli je dobrá k jídlu.  Většinou to poznáte už odpoledne. Záleží na jejím vzhledu. Při pozdější kontrole zeleniny se podívejte, zda nedošlo k poškození mrazem. Hledejte výrazné změny barvy a kašovitost. Tuto zeleninu rozházejte na hromadu kompostu. Byla příliš poškozena mrazem a nebude vhodná ke konzumaci. Nicméně, malá skvrna nebo dvě mohou být snadno odstraněny. Pokud bude zelenina lehce změkčená, může být v pořádku, když ji hned utrhnete a sníte.

Související články

Zdroje: www.ruralsprout.com, zahradkarskaporadna.cz