Zimní ovoce

  • I v zimě můžeme sklízet chutné ovoce – například mišpule. Plody tohoto pěkného stromku jsou nejchutnější právě až po přemrznutí. Podobně je tomu i u trnek a dřínek, také rakytník je snazší sklízet zmrzlý.
  • Pokud nepanují silné mrazy, můžete prořezávat starší jabloně, hrušně, rybízové a angreštové keře.
  • Pokud není zem promrzlá, můžete v prosinci vykopat jámy pro jarní výsadbu dřevin. Nejenže si připravíte náskok na jaro – zvětrání stěn budoucím sazenicím prospěje.
  • Prosinec je vhodný měsíc k odebírání roubů ovocných stromů, především peckovin, jako jsou třešně a višně. Odebírají se jednoleté výhony a uchovávají je v chladu a vlhku.

Ochrana dřevin

Poškodit rostliny může nejen holomráz. Otužilým dřevinám hrozí spíše jiné nebezpečí, a to žízeň, polámání těžkým přívalem sněhu i okousání. Keře s rozložitými nebo křehkými větvemi se svazují do kuželů, aby je sníh nerozlomil, nebo chrání stříškami z prken, pokud je takto svázat nelze. Proti okusu srnkami a zajíci pomůže důkladné obalení kmínku, ochrana z pletiva nebo z latěk svázaných drátem.

Zahradní jezírko

V jezírku, ve kterém zimují ryby, nesmí zamrznout hladina. Led však nikdy nerozbíjejte, otřesy by mohly spícím rybám vážně ublížit. Otvor udržujte topítkem s termostatem, chráněným svrchu polystyrenovým plovákem, nebo včas obnovujte horkým předmětem, třeba hrncem s vroucí vodou. Výměna plynů, zvláště v menších jezírkách, prospěje i zimujícím žábám.

Spící pomocníci

Pokud překryjeme volně přístupný kompost silnou vrstvou listí, poslouží jako úkryt pro ježka či užovku, kteří nám celé léto pomáhali udržet stavy žravých bezobratlých v přijatelných mezích. Nyní se potřebují ukrýt před zimou. Kompost také v listopadu ani později nepřehazujeme. Jako úkryt poslouží i velká kupa listí, svrchu překrytá vrstvou dřeva (klacků, větví, trouchnivých polen), nejlépe v blízkosti větších keřů či přímo pod nimi. Najdou tu útočiště i zimující čmeláci, motýli a další vítaní hosté. Podobně i kupa větví v zarostlém koutě zahrady je pro naše pomocníky, především pro plazy, lasičky, ale i ježky a hmyz, velmi cenným útočištěm.