obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proti plžům pomáhá vápno!

Nájezdy přemnožených plzáků se stávají noční můrou zahrádkářů. Mírné zimy, nedostatek přirozených nepřátel, příliš častá zálivka, neošetřované hromady kompostů, to vše jim svědčí. Na zahradách, sytí a spokojení, se dále rozmnožují a vzniká začarovaný kruh. Víte, že proti "slimákům" dobře funguje i obyčejné dusíkaté vápno? Musíte jej však použít včas.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Už dávka 0,3 kg dusíkatého vápna na 10 m2 postačí k likvidaci slimáků. Větší souvislé plochy pohnojíme najednou, nejlépe na konci zimy. Tedy dříve, než keře a stromy začnou rašit. Zejména místa, na kterých se plži rádi zdržují, je nutné ošetřit velmi pečlivě. Tento postup nám může ušetřit veliké starosti se slimáky, které přicházejí na jaře a v létě.

Dusíkaté vápno rozhazujeme brzy ráno nebo pozdě večer v tenké vrstvě, nejlépe za vlhkého počasí. Účinnost se zvýší, když vápno do půdy mělce zapravíme hráběmi. Pod křovinami, živými ploty a kolem kompostů, kde se tito obávaní škůdci zdržují nejčastěji,  aplikaci hnojiva po několika týdnech opakujeme. Čerstvě vylíhlé slimáky vápno zahubí. Ovšem pozor na to, že "vápennou obranu" vůči slimákům nelze použít, pokud pěstujeme kyselomilné dřeviny a květiny - například rododendrony, azalky, vřesy.

Další využití dusíkatého vápna

Pokud pěstujeme vlastní brambory, dusíkaté vápno zapravujeme do půdy také před jejich výsadbou. Brambory vyžadují hodně výživy, dusíku především, a dusíkaté  navíc je takto opět ochráníme před slimáky. Na 10 m2 potřebujeme 0,3 až 0,5 kg přípravku, v závislosti na odrůdě brambor a jejím nároku na dusík. Vápno rovněž pomáhá proti plevelům – pro tento účel hnojivo rozhodíme na vlhkou půdu po výsadbě brambor nebo krátce po vzejití. V této době zmírňuje požerky nejen plžů, ale i larev kovaříků, drátovců či napadení brambor kořenomorkou.

Slimáci stále expandují, úrodu zlikvidují během chvilky. Je třeba zakročit včas a svou zahradu chránit, zároveň se ale vyhnout nebezpečným jedům. Přečtěte si proto další článek o slimácích!

Pro Receptář (ka), foto Shutterstock

Akční letáky