Zimolez kamčatský, první ovoce sezony
23. 4. 2009

Zimolez kamčatský, první ovoce sezony

Lákají vás novinky, které lze pěstovat a poté i ochutnat? Co takhle vyzkoušet kamčatskou borůvku? Tedy, správně zimolez kamčatský, který slibuje velké plody s chutí i barvou borůvek, odtud jeho přízvisko. Na rozdíl od pravých borůvek však dozrává již v polovině května!

 

Před několika lety mě v jedné nabídce zaujal ovocný keřík s pozoruhodnými vlastnostmi – zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica), který bývá někdy nesprávně nazýván kamčatská borůvka. Lákalo mě na něm především ovoce zrající neuvěřitelně brzo, již v polovině května. Ojíněné, tmavě fialové bobule, slibovaly barvu i chuť  borůvek.

Objednal jsem je tedy, zasadil čtyři sazenice a s napětím čekal na jaro. V první polovině března rozkvetly na několika proutcích něžné žluté kvítky. Po několika týdnech se objevily malé, zelené plůdky. V průběhu května dvojice protáhlých bobulek pomalu modraly. A koncem května opravdu, jako první ovoce na mé zahradě, dozrály!

Tmavě modré, lákavě ojíněné bobule jsou  velké asi 2-3 cm chutí a šťávou opravdu připomínají borůvky. Stačil jsem jich ale ochutnat jen několik, než je objevily moje vnučky (a možná i kosáci). Nekompromisní verdikt zněl: „Dědo, musíš jich zasázet víc!“

Doufám, že až sklidím větší úrodu, budou u nás doma i „borůvkové“, tedy zimolezové koláče, kompoty, džemy, křížaly....

Jak pěstovat „kamčatské borůvky“?

Zimolez kamčatský je opravdu pozoruhodná rostlina:

  • Pochází z chladných oblastí východní Sibiře a z poloostrova Kamčatky, kde tvoří rozsáhlé porosty v lesích, rašeliništích a močálech tundry. Je jedním z mála jedlých druhů zimolezů, navíc byl šlechtěn k větší chutnosti.
  • Nemá vyhraněné požadavky na pH půdy, roste dobře na kyselejších, neutrálních i slabě zásaditých, písčitých, hlinitých i mírně jílovitých půdách, snese i půdy chudší na živiny.
  • Potřebuje dostatek vody, aby mohl pěkně nalít svoje plody, nemá rád suchá stanoviště. V prvních letech po výsadbě potřebuje vydatnou zálivku.
  • Je dokonale mrazuvzdorný (snese i mrazy –45 °C!).
  • Nechutná škůdcům a netrpí ani chorobami.
  • Je mnohem méně náročný, nežli častěji pěstované kanadské borůvky.
  • Rozmnožovat jej lze řízky i hřížením.

Tip: Uprostřed léta vás může zimolez nepříjemně překvapit, když mu začnou schnout a opadávat listy. Ale nic se nebojte, rostlina neuschla a keřík rozhodně nelikvidujte! Má v sobě totiž díky svému severskému původu zakódovanou krátkou vegetační dobu – na drsném severu by se již touto dobou musel ukládat k zimnímu spánku.

Kamčatské zdraví

Bobule jsou bohaté vitaminy C, B, cennými minerály (Mg, K, P, Ca) i dalšími biologicky aktivními látkami. Působí močopudně, antibakteriálně, slouží i jako podpůrné prostředky při léčení arteriosklerózy, stavějí také krvácení.

Kde pořídit jedlý zimolez?

Tato pozoruhodná rostlina zatím není k dostání tak běžně, jako kanadské borůvky. Al e napříkald zahradnictví Chovanec v Lipníku už množí a zasílají kvalitní, samosprašnou odrůdu Modrý triumf. Rovněž subtropické zahradnictví Kruh v Jilemnici množí „jedlé zimolezy“. V Bojnicích na Slovensku vyšlechtili samosprašné odrůdy Altaj a Amur.

Pro Receptář Bohumír Muchka, Foto Subtropické zahradnictví Kruh a archiv

Pro Receptář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

zimolez kamcatsky -DUET

(VWPsQNue4kBC2Zl6Kvm.h74Vl), 12. 10. 2015, 17:16

je zimolez kamcatsky jedly ci nikoliv

dotaz

(VWPsQNuvW%zk8YTuVVSsQNu), 29. 7. 2015, 11:37

Dobrý den.Mám již pět let vysazeny dvě kamčatské borůvky.Každý rok brzy na jaře hodně kvetou,je na nich i dost včeliček a čmeláků.Po odkvětu se neutvoří ani jeden plod.Prosím o radu,co je špatně.Děkuji.

Kamčatská borůvka

(hanap), 8. 4. 2014, 15:45

Tyto borůvky máme na zahradě v nadmořské výšce 360 m již asi 12 let. Vysadili jsme 3 sazenice 2 metry vedle sebe, jednu v blízkosti složeného hnoje. Tato borůvka v prvních letech rostla nejvíce, hnůj tam už řadu let nemáme a borůvka je nyní zdaleka nejmenší. Největší je ta nejvzdálenější, je to asi 170 cm vysoký keř. V květnu na něm jsou po dobu tří týdnů chutné borůvky, které vnoučata postupně ozobávají. Žádnou zvláštní péči tyto borůvky nevyžadují.

Dotaz

(Helena), 10. 10. 2012, 13:43

Máme kamčatskou borůvku pár let, rodila méně, letost měla hodně velkých chutných plodů. Dozrávaly postupně v délce asi jednoho měsíce. V létě ji opádaly listy a v součaqsné době je celá hustě osypaná květy. Bojím se, že v příštím roce nebude plodit anebo ještě hůře - že vyčerpáním v zimě zmrzne. Co bych měla udělat - otrhat květy? Děkuji za radu.

Dobrý den,mám zimolez třetí rok,roste a plodí krásně,ale plody jsou trpké,a nemají vůbec chuť borůvek.Co může být příčinou.Děkuji za radu.

RE: dotaz

(Lída), 23. 9. 2012, 12:27

Nemáte jiný druh? Jsou i zimolezy okrasné popínavé, a ty co do chuti nicmoc, i když jsou myslím taky jedlé. Nebo nejsou dost zraé, ale to těžko, to byste poznal...

pěstování k. borůvky

(VWPsQNu%WgnjFm4Umbm~g), 9. 5. 2012, 14:25

dobrý den, mám kamčatskou borůvku již 4 roky a druhý rok je zasazená v hlíně, když byla v květináči tak měla plody, co je v hlíně tak nemá nic. nevím kde je chyba? děkuji za odpověď

(helena), 2. 5. 2009, 19:28

moc děkuji za Vaši radu.Problém bude asi v tom,že bude mít málo vláhy.Na zahrádku se dostanu jednou za týden a to je pro ni málo.Zvláště ted je u nás strašné sucho.Ještě jednou děkuji a přeji hodně zdraví.

(redakce), 30. 4. 2009, 21:06

Dobrý den, zimolez kamčatský potřebuje prořezávku nejdříve po pěti letech, takže v přílišné hustotě keře by zatím problém být neměl. Příčinou by mohlo být málo slunné stanoviště či nedostatek vláhy. Doporučuje se také vysadit keřů více, alespoň dva, neboť jde o rostlinu cizosprašnou a pro oplození je vhodný pyl z jiné rostliny, může to být i odlišná odrůda. Přejeme mnoho dalších pěstitelských úspěchů!

(helena), 29. 4. 2009, 18:14

Dobrý den.Mám na zahrádce jeden keř zimolezu_kamčatské boruvky.Keř mám už asi 3roky je pěkně košatý ale na svoji velikost má málo plodu.Nevím jestli se nemá prořezat,nebo co dělám špatně.Děkuji předem za odpověd.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS