obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

První plané byliny: salát z ptačince a popence s pikantní zálivkou

Vlastní salát ještě sklízet nemůžeme. Ale výtečné jsou i plané bylinky, časně zjara křehké, chutné a plné síly. I za mrazivého počátku jara ty nejotužilejší můžete začít sbírat a využívat v kuchyni.

Mezi otužilci, které najdete už nyní, patří ptačinec žabinec a popenec, často i malé lístky pampelišek a sedmikrásek.

Mladé výhonky ptačince žabince jsou křehké a zdravéMladé výhonky ptačince žabince jsou křehké a zdravéAutor: Shutterstock.com / MaryAnne Campbell

Lahodný salát z prvních jarních bylinek

Ptačinec žabinec je nejchutnější časně zjara, dokud nevykvete. Chuť křehkých výhonků se svěže zeleným

popenec břečťanolistý, planá bylinky výtečné kořenité chutipopenec břečťanolistý, planá bylinky výtečné kořenité chutiAutor: Shutterstock.com / Happy Owl

i lístky je příjemná a nevýrazná. Oproti tomu mladé lístky popence jsou kořenité a pikantní. Dohromady se pěkně doplňují. Jemně nasekané je buď můžete přidat do salátu například ze strouhané mrkve, řepy, kysaného zelí, ledového salátu, čínského zelí) nebo jarní salát připravit pouze z nich. Pro vyváženou chuť by měl jemný ptačinec převažovat. Můžete využít i další mladé lístky (pampelišky, sedmikrásky, šťovíky) pokud již na vaší zahradě vyrašily. K planým bylinkám se hodí chuťově výrazná zálivka. Na středně velkou misku salátu ji připravíte například ze:
  • 5 lžic kvalitního, za studena listovaného olivového nebo dýňového oleje
  • lžíce tekutého medu
  • lžičky kvalitní hořčice
  • 2-4 lžic vinného octa nebo citrónové šťávy (podle obliby kyselé chuti)
  • špetky soli.

 

mladé výhonky popencemladé výhonky popenceAutor: Shutterstock.com / N-sky

Tipy pro prvotřídní výsledek

Krémovou omáčku získáte, pokud nejprve důkladně rozmícháte med s hořčicí a octem a poté pomalu přiléváte olej. Bylinky se po omytí vyplatí co nejvíce osušit, vodu z nich vytřepat, aby je zálivka rovnoměrně obalila. Salát je výtečný s vařeným vejcem nebo tvrdým sýrem.  

Akční letáky