obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

První plané byliny: salát z ptačince a popence s pikantní zálivkou

Vlastní salát ještě sklízet nemůžeme. Ale výtečné jsou i plané bylinky, časně zjara křehké, chutné a plné síly. I za mrazivého počátku jara ty nejotužilejší můžete začít sbírat a využívat v kuchyni.

Mezi otužilci, které najdete už nyní, patří ptačinec žabinec a popenec, často i malé lístky pampelišek a sedmikrásek.

Mladé výhonky ptačince žabince jsou křehké a zdravé Mladé výhonky ptačince žabince jsou křehké a zdravé Zdroj: Shutterstock.com / MaryAnne Campbell

Lahodný salát z prvních jarních bylinek

Ptačinec žabinec je nejchutnější časně zjara, dokud nevykvete. Chuť křehkých výhonků se svěže zeleným popenec břečťanolistý, planá bylinky výtečné kořenité chuti popenec břečťanolistý, planá bylinky výtečné kořenité chuti Zdroj: Shutterstock.com / Happy Owl i lístky je příjemná a nevýrazná. Oproti tomu mladé lístky popence jsou kořenité a pikantní. Dohromady se pěkně doplňují. Jemně nasekané je buď můžete přidat do salátu například ze strouhané mrkve, řepy, kysaného zelí, ledového salátu, čínského zelí) nebo jarní salát připravit pouze z nich. Pro vyváženou chuť by měl jemný ptačinec převažovat. Můžete využít i další mladé lístky (pampelišky, sedmikrásky, šťovíky) pokud již na vaší zahradě vyrašily. K planým bylinkám se hodí chuťově výrazná zálivka. Na středně velkou misku salátu ji připravíte například ze:

  • 5 lžic kvalitního, za studena listovaného olivového nebo dýňového oleje
  • lžíce tekutého medu
  • lžičky kvalitní hořčice
  • 2-4 lžic vinného octa nebo citrónové šťávy (podle obliby kyselé chuti)
  • špetky soli.

 

mladé výhonky popence mladé výhonky popence Zdroj: Shutterstock.com / N-sky

Tipy pro prvotřídní výsledek

Krémovou omáčku získáte, pokud nejprve důkladně rozmícháte med s hořčicí a octem a poté pomalu přiléváte olej. Bylinky se po omytí vyplatí co nejvíce osušit, vodu z nich vytřepat, aby je zálivka rovnoměrně obalila. Salát je výtečný s vařeným vejcem nebo tvrdým sýrem.  

Akční letáky