Většinou ji nazýváme petrklíč nebo primule, primulka. V květinářstvích je už během zimy velký výběr barevných variací této půvabné rostlinky, kterou nelze přehlédnout. Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris) je součástí rodu Primula, který zahrnuje asi 500 druhů volně rostoucích na severní polokouli, ale dokonce i v Jižní Americe. Zahradní prvosenky se pěstují asi 150 let a vznikly křížením především prvosenky obecné, která zdomácněla hlavně v horských oblastech na západě a jihu Evropy a má světle žluté květy s tmavším středem. Není tedy zdaleka tak atraktivní jako prvosenky, které známe dnes z květinářství.

Veliké květy zářivých barev

V současnosti se můžeme setkat s mnoha odrůdami s krásnými velkými květy. Dříve byly nejrozšířenější žluté odrůdy, dnes nás však každoročně překvapují stále krásnější a výraznější odstíny – bílé, oranžové, růžové, červené, modré i modrofialové. Některé druhy jsou jednobarevné, jiné vícebarevné, existují i odrůdy s nařasenými plnými nebo poloplnými květy.

Pěstování primulek v květináči

Při nákupu prvosenky v květináči je dobré vybrat takovou rostlinu, která teprve začíná kvést. Každý květ kvete necelý týden, ale průběžně dorůstají stále nové květy.

  • Primulku postavím nejlépe na chladnější, ale světlé místo s teplotou do 15 °C, kde vydrží déle krásná. Ideální je okenní parapet v chladné nevytápěné místnosti, například na verandě.
  • Pokud nemrzne, můžeme ji umístit i venku, v případě hrozících mrazů ji přeneseme do domu, nebo ji alespoň přikryjeme netkanou textilií.
  • Rostlinku zaléváme opatrně, aby měla dostatek vláhy, ale nebyla zbytečně přemokřená.
  • Odkvetlé květní stvoly pravidelně odstraňujeme, rostlina bude stále znovu nakvétat a bude dlouho dobře vypadat. Odstraňujeme i zažloutlé a oschlé listy.

Když se u nás prvosence daří, vydrží pěkná i měsíc. Protože prvosenky nejsou drahé, můžeme si sestavit krásné barevné kombinace.

Přesazení na zahradu

Pokud máme zahrádku, můžeme po odkvětu prvosenku přesadit. Primulky vypadají krásně v trvalkových záhonech, na skalkách, v blízkosti jezírek, hodí se i na výsadbu záhonových obrub.

  • Prvosenky můžeme množit semenem nebo dělením. Pokud je máme volně na záhonech, časem se rozsemení samy. Nejvhodnější je pro primulky polostinné nebo slunné místo. Neprospívá jim velmi suché a příliš slunečné stanoviště.
  • Půda by měla být výživná, stále mírně vlhká.
  • Občas je můžeme i mírně přihnojit.
  • Po přesazení rostlinky většinou zaschnou, ale koncem léta a začátkem podzimu nás mohou překvapit novými květy.
  • Pokud v zimě není sníh, ale mrzne, je lepší květinky přikrýt chvojím, aby byly chráněny, většinou to však není nutné.
  • Po několika letech můžeme trsy po odkvětu dělit, aby nebyly příliš zahuštěné, to by totiž vedlo ke zmenšení květů.

Pokud zahrádku nemáme a prvosenku nechceme vyhazovat, tak ji po odkvětu přesadíme do čerstvé zeminy a pravidelně květinu zaléváme a přihnojujeme. Přes zimu květináče chráníme před promrznutím.