„Rostlina kvete malými květy a poté tvoří plody kulovitého tvaru, které puknou a vypadají z nich semínka. Z poškozeného stonku vytéká bílá tekutina. Hlavní stonek je dutý“ dodává pěstitel neznámé rostliny.

Copak je to za rostlinu?

Další z věčně zelných témat našich zahrad. Evergreen se vším všudy, jenže není stálezelený. V zahrádkářských časopisech z druhé poloviny 20. století byla tato bylina doporučována a do nebes vynášena jako spolehlivý odpuzovač hryzců a jiných zubatých a hlodavých nepřátel zahrad i zahrádkářů. Tehdy koloval po zahrádkách pod jménem pryšec křižmostojný. A skutečně, podíváte-li se na jeho lodyhu shora, jeho vstřícné listy jsou v průmětu postaveny křižmostojně, do kříže. V současné době jej traduje botanika pod názvem pryšec skočcový, Euphorbia lathyris. Je to neofyt v naší květeně (pokud uteče do volné přírody), jinak bylina velmi běžně pěstovaná ve Středozemí. Je ovšem jednoletá, tzv. terofyt, tj. bylina, která již prvním rokem života vykvete, plodí a posléze uhyne. Semena jsou z tobolek někdy doslova vystřelována, a tak není divu, že v příznivých podmínkách ještě na podzim nenápadně vyklíčí a pak se chová jako rostlina ozimá.

Při obdivování květů dejte pozor!

Pryšce mají zvláštní jinde nevídanou stavbu květenství, odborně se označuje jako cyathium. Je to květenství připomínající květ, tvořené z jednoho samičího květu na stopce, který obklopuje 5 vijanů samčích květů (vijan je typ květenství, jednoramenný vrcholík). Jak ukazují obrázky našeho čtenáře, dokáže někdy statný pryšec skočcový vytvořit květenství jaksepatří bohaté.

Nezbytná je i připomínka: zmíněná bělavá tekutina, prýštící z rostliny po poranění, je jedovatá, nebezpečná a nesmí se dostat do styku se sliznicemi, natož do očí!

Foto: shutterstock a wikipedia;autor: Snorski