Ptačí budky je třeba vyvěsit co nejdříve, nejlépe již v zimě. Ptáci si vhodná místa pro hnízdění vybírají velmi časně. Práce na zahradě navíc pomalu ustala a je čas na výrobu pěkných ptačích obydlí. Již loni užívané budky je nejvyšší čas zkontrolovat a vyčistit.

Budka pro koňadru i modřinku

  • Budky by měly být vždy raději prostornější – překročení doporučených rozměrů nevadí tak, jako jejich zmenšení. Rodičům komfortní bydlení usnadní péči o početné potomstvo, šanci na přežití pak bude mít více mláďat.
  • Běžné druhy sýkorek potřebují základnu alespoň 13x14 cm. Budka by měla být také dostatečně vysoká, aby otvorem na dno nedosáhla nenechavá kočka. V nejlepším případě by se k dobře umístěnému ptačímu příbytku neměla vůbec dostat.
  • Ptačí budky nesmějí být umístěny blízko sebe, každá rodina potřebuje své teritorium.
  • Místo nejčastěji používaného kulatého vletového otvoru je pro většinu druhů sýkor vhodnější ovál vysoký 5 cm a široký 3 cm. Pouze drobounká sýkora modřinka dá přednost kruhu o průměru 3 cm. Větší příbuzné otvorem neprolezou a modřinka pak nemá problém svou vytouženou budku uchránit. Celkové rozměry budky však menší být nemusí.
  • Bidýlka pod vletovým tvorem, jaká byla především dříve u ptačích budek často k vidění, ptákům nepřinášejí žádný užitek, naopak jim překážejí.

Stavba ptačí budky

Použijte jen nemořený materiál. Budete potřebovat:

  • 12 mm silné dřevo o rozměrech 23x28 cm na střechu a 15x14 cm na spodní část
  • 37x15 cm dřevěnou desku silnou 12 mm na zadní část
  • 57 cm dřeva s kůrou nařezaného na 3 kusy 16 cm široké pro postranní a přední část (viz krok 1).
  • Střechu zajistěte 15 cm dlouhou lištou o rozměrech 12x12 mm.
  • Vstupní otvor musí mít průměr 3 cm pro modřinku, 5 mm větší sýkorky.
  1. Dřevo s kůrou nařežte na tři části: jedna část 15x16,5 cm na přední díl, dvě 15x20 cm pro boční stěny; řežte šikmo.
  2. Horní hranu předního dílu sešikměte, aby odpovídala šikmým hranám bočních stěn a vyvrtejte vstupní otvor.
  3. Slepte přední a boční díly, pak je k sobě přišroubujte. Zadní díl připevněte stejně.
  4. Spodní díl připevněte stejně jako zadní. Přišroubujte střechu a přidejte lištu, která ji utěsní.

Otevřené obydlí pro rehky a konipasy

Konipasy a rehky, kteří si hnízda rádi staví na chráněných místech na trámech pod střechou, můžete ubytovat také v otevřených budkách s volnou vrchní polovinou přední stěny. Základna může být velká přibližně 15x16 cm.

Hnízdo neúnavných letců

Rorýsi, naši nejlepší letci, tráví téměř celý život ve vzduchu. Jedí zde, spí, rozmnožují se. Jen jejich vajíčka létat neumějí a ani mláďata nemohou vychovávat v nekonečných, rychlých kruzích na obloze. K hnízdění jim stačí malé skuliny a štěrbiny ve zdech či pod střechou vysokých domů, které jim nahrazují skály. Ty si vystýlají hnízdečkem ze stébel, která sbírají v letu, z peříček a ze slin.vhodné podélné štěrbiny. Můžete jim obydlí i připravit.

Kvůli velkému rozpětí křídel, na nichž tak úchvatně plachtí, by měla být budka pro rorýse 40 cm široká, 20 cm hluboká a 15 cm vysoká. Vletový otvor ve tvaru podélné štěrbiny by měl být dlouhý 7-8 cm a vysoký 3-4 cm. Umisťuje se na zdi, nebo přímo do fasáda, 4 m nad zemí (nebo nad stromy, střechami), s otvorem orientovaným nejlépe na sever. Nesmí být vystavena přímému slunci, také pod neizolovanou plechovou střechou mláďata téměř jistě uhynou horkem. Ideální je dodatečná izolace polystyrenem zvenku budky, bobře izolují i budky dřevocementové.

Zateplování budov bohužel znemožnilo rorýsům hnízdit tam kde byli zvyklí a jen v Praze jejich početnost klesla během pár let téměř na polovinu. Řešení je přitom jednoduché, zateplování lze provést tak, aby byli spokojení všichni obyvatelé včetně rorýsů. Těsně pod střechou by měly být zachovány ventilační otvory, které umožní rorýsům dostat se ke hnízdním skulinkám a navíc jsou prospěšné i pro samotnou stavbu.

Pokud na svůj dům umístíte vhodnou budku pro rorýse, od České společnosti ornitologické obdržíte štítek, jež hlásá, že v domě bydlí přátelé rorýsů. O tomto projektu, o výrobě a umisťování budek i ohleduplném zateplování budov se více dočtete na webových stránkách www.rorysi.cz. Můžete si zde stáhnout i hlas rorýsů, který kolegy z nebe do nových budek přiláká.

Zelené ptačí království

Mnoho druhů ptáků, například kosi a drozdi, si hnízdo staví i volně ve větvích. Potřebují husté stromy či keře nebo alespoň prostorný živý plot. Zahnízdit mohou i v bujných popínavých rostlinách. Proto čím zelenější zahrada, tím lépe. Ponechejte část bujně zarostlou, stane se ptačím rájem.

Pro podporu hnízdění ptáků, jež si staví hnízda ve větvích, lze na kmeny stromků připevnit i kapsy z vrbových proutků jako základ hnízda. Místo musí být ovšem chráněné dalšími keři, nikoli „na vydrholci“, jinak si jej ptáci nevyberou.