Jasně zelený koberec mechovce

Po mnohých plazivkách lze chodit, několik druhů dokonce ani nepřesahuje výšku tří centimetrů, například mechovec (Cotula squalida), který patří k těm nejcennějším půdopokryvným druhům vůbec. Jasně zelený porost dělených lístků je navíc sám o sobě velmi dekorativní a v létě bohatě kvete. Květy sice nemají výraznou barvu, ale je jich opravdu hodně. Stejně jako u ostatních podobných druhů i mechovci k pokrytí plochy stačí, když vysadíme několik sazenic ve dvaceti až třiceticentimetrových rozestupech, a rostliny se v krátké době propojí do pevného koberce, protože rostou rychle. Odolný mechovec je vhodný i na kyselé půdy. Navíc nevymrzá.

Hustý peršan z bedrničky

Dalším skvělým druhem plazivky je bedrnička (Acaena), která je podobně jako mechovec velmi nízká, nemusíme ji sestříhávat. Mimořádně husté koberce bedrničky mohou být podle druhu zelené, stříbrné, modrošedé nebo červené. Hezky vypadá i mix více druhů pohromadě. Bedrnička samozřejmě také kvete, její květ je drobný a nenápadný, zato později se tvořící plody mají velmi zajímavý tvar. Cennou vlastností bedrničky je i to, že je zelená po celý rok, listy zůstávají na rostlině i v zimě. Vyhovuje jí polostín i plné slunce.

Úrazník nejen na skalky

Dalším druhem, se kterým se velmi často můžeme setkat i ve skalkách a japonských zahradních stylizacích, je úrazník šídlovitý (Sagina subulata). Tato kobercovitá trvalka kvete v průběhu celého léta drobnými bílými květy. Úrazníky jsou vhodné také do skalek nebo do štěrbin mezi kameny. Druh je o něco náročnější, vyžaduje dobrou drenáž a písčitou, nepříliš suchou půdu. Dobře poroste v polostínu i na slunci.

Vyšší půdopokryvné trvalky

Do většího stínu se výborně hodí zběhovec (Ajuga reptans). Z vyšších trvalek, které dokáží vytvořit zapojený porost ve stínu stromů, patří i zcela nenáročná hluchavka (Lamium maculatum) a škornice (Epimedium). Hluchavky se pěstují v celé řadě stříbřitě panašovaných kultivarů, jako jsou ‚Orchid Frost‘, ‚Elisabeth de Haas‘ nebo ‚White Nancy‘.

Stínomilné keříky

Do polostinných a stinných stanovišť se výborně hodí barvínek (Vinca minor), který kromě hezkého růstu také nádherně kvete. Na jaře je obsypán množstvím fialových, modrých či bílých květů. Navíc je to zcela nenáročný a plně mrazuvzdorný keřík. Skvělým druhem je tlustonitník (Pachysandra terminalis). Tyto malé keříčky severoamerického původu vytvářejí nizoučký, velmi kompaktní porost. Vyžadují polostín a humózní půdu, avšak pozor: nesnášejí vápník a sucho. Hustý a zapojený porost ve stínu i na slunci vytváří i třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum), která roste do výšky až 30 cm a má velké žluté květy.