Věčný boj s plevely obtěžuje nejspíš každého pěstitele a v užitkové zahradě to prostě bez této činnosti nejde. Ale v okrasných částech vašeho zeleného ráje vám snadno v boji s pleveli pomohou některé rostliny.

Říká se jim půdopokryvné a již z názvu vyplývá, jak asi rostou. Rozpínají se do šířky a vyvářejí kompaktní rostlinné koberce, a tak plevelu nezbude žádné místo k životu. Tento typ rostlin zahrnuje nejen trvalky, ale i keře a popínavé rostliny, které se hustě a doširoka rozrůstají, takže je lze použít i pro pokrytí větší plochy. Většina se šíří podzemními oddenky, kořenovými výběžky nebo nadzemními šlahouny.

Vždy nejprve připravte terén

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh půdopokryvné rostliny, vždy nejprve odstraňte všechny kořeny úporných plevelů, protože mohou snadno regenerovat i z nejmenších částí. Půdu nakypřete a do svrchní vrstvy přidejte vyzrálý kompost. Poté nechte záhon odpočinout, aby vyklíčila zbylá semena plevelů a ty posléze odstraňte. Nakonec půdu srovnejte hráběmi a můžete začít s výsadbou.

Půdokryvné růže

Půdopokryvné růže se vyznačují kompaktním nízkým růstem. Výhony zprvu sice mohou být vzpřímené, ale brzy se rozprostřou do plochy. Celková výška porostu by po několika letech neměla přesahovat 80 až 100 cm. Jedná se o speciálně šlechtěné růže, které prospívají na všech typech půd. Jsou velmi nenáročné na pěstování a potřebují pouze sem tam odstranit staré výhonky. Kromě toho jsou velice odolné a bohatě kvetoucí. Většinou se hodí pro osázení osluněných svahů, kde díky svým výhonkům navíc brání jejich sesutí a omezí růst nejen plevelů, ale i náletových dřevin.

Kvetou celé léto

Půdopokryvné růže kvetou jako jedny z prvních růží a nakvétají opakovaně až do pozdního podzimu. Jejich květy jsou sice drobné, a pokud jsou plně rozevřené mívají průměr kolem 5 cm. Můžete si však vybrat z různých odrůd s menšími či většími květy, zpravidla ve velikostech od 2 do 8 cm. V současné době se pěstují převážně odrůdy s plnými květy, které mají 15 a více okvětních plátků. Květy bývají většinou ve velmi početných bohatých, různě uspořádaných květenstvích a častokrát naprosto překrývají listy a vytvářejí opravdu kvetoucí koberec. Odkvetlé květy odstraňujte až pod rozvětvením, tedy v celých květenstvích.

Jakou péči vyžadují

Přestože si půdopokryvné růže často pořídíte jako kontejnerované, je vždy dobré je sázet na jaře nebo na podzim. Do půdy vložte sazenice vždy tak o 5 cm hlouběji a v případě, že jsou moc rozvětvené brzy je seřízněte, mnohem lépe se vám časem rozrostou. Rostliny vysazujte na vzdálenost asi 50 cm, platí vždy pravidlo, že 4 růže potřebují tak 1 m². Ihned po výsadbě růže dostatečně zalijte. Pokud chcete, aby vám růže kvetly po celou sezónu, je nutné je v období dlouhodobého sucha důkladně prolít.

Půdopokryvné růže si můžete sami namnožit

Nejprve si nastříhejte jednotlivé řízky, které byste měli odebírat ze silnějších vyzrálých větviček. Každý řízek by měl mít 2 až 3 listy a horní řez je dobré ošetřit štěpařským voskem. Nové řízky napíchejte do zeminy ve větších květináčích a zaklopte je například zavařovací sklenicí.

Celý květináč poté zakopejte do záhonku, řízky se brzy uchytí, protože tento druh růží se množí opravdu rychle. Budete tak mít hned připravené nové sazenice na další plochy, a dokonce už i v květináči.

Zdroje: www.receptyprimanapadu.cz, www.magazinzahrada.cz, www.living.iprima.cz