obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Půvabné dvouletky: Letos je vysejete, příští jaro pokvetou

Dvouletky kvetou na jaře před letničkami. Jen je nesmíte zapomenout vyset a přesadit o rok dříve. Příští jaro udělají parádu, třeba ve spojení s tulipány a narcisy.

Od dubna do června neúnavně vykvétají pestrými květy macešky, sedmikrásky a pomněnky, později je vystřídají hvozdíky, zvonky, zimní fialy, slézové růže a náprstníky. Druhy, které kvetou o něco později, se dobře kombinují s trvalkami a ty vyšší jsou výborné k řezu.

Zvonek prostřední Zvonek prostřední Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování dvouletek

Pěstování dvouletek není těžké. Mají téměř stejné nároky jako letničky, jen jejich životní cyklus je dvouletý, což znamená, že prvním rokem je vysejeme nebo vysadíme a druhým rokem pokvetou. Některé dvouletky se dobře množí samovýsevem, například zvonky a hvozdíky, takže na jaře nacházíme mladé klíčící rostliny na mnoha místech zahrady. Víceleté pěstování je ale většinou na úkor kvality květů, proto je nejlepší si každoročně vypěstovat nové sazenice.

Hvozdík bradatý Hvozdík bradatý Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Letní výsevy

Dvouletky vyséváme v červnu a v červenci do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený výsevný záhonek. Především macešky však velmi trpí při klíčení vlivem vysokých teplot, kdy navíc půda velmi rychle vysychá, proto semínka jen slabounce zasypeme a po zalití výsevy zastíníme a pravidelně je zaléváme.

Pomněnky Pomněnky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Jakmile začnou klíčit, stínění sejmeme, ale za slunného počasí je opět lehce zastíníme. Právě příliš vysoké červencové teploty bývají někdy příčinou neúspěšného pěstování.
  • Po vyklíčení, především při výsevech v pařeništi, je nutné výsevy také důkladně větrat, aby se semenáčky nadměrně nevytahovaly.
  • Husté výsevy přepichujeme (přesazujeme, aby měly více prostoru) a rostlinky na konečné stanoviště vysazujeme na podzim nebo na jaře.
  • Před holomrazy je chráníme lehkou nastýlkou, nejlépe z chvojí, kterou musíme na jaře včas odstranit, aby rostliny nevyhnily. Následně potřebují přihrnout a okopat.

Macešky Macešky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kam je vysadit?

Dvouletky pěstujeme na výsluní, snesou však i polostín. Pozor ale na úpal a výsušné stanoviště. Půda by měla být kvalitní, humózní, spíše hlinitá. Naprosto nevhodné jsou půdy suché a čerstvě vyhnojené chlévským hnojem. V půdě přemokřené nebo přehnojené dusíkem rostliny snadno vymrzají nebo vyhnívají.

Akční letáky