Pýr plazivý je vytrvalá a invazivní bylina, která se ze zahrad těžko odstraňuje. Proto je považován za agresivní plevel. Avšak je také úžasnou léčivkou. Posiluje organismus a léčí běžné nepříjemné neduhy.
Zdroje: lindamahelova.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, living.iprima.cz, www.rehabilitace.info
Pýr pochází z Evropy, severní Afriky a mírného podnebného pásu Asie. Díky své odolné povaze se však rozšířil do celého světa. Vyrůstá na všech typech půd a v Čechách se vyskytuje v nížinách i v horských oblastech. Zahrádkáři i zemědělci ho nenávidí z několika důvodů. Omezuje jiné rostliny, zastiňuje je, svým bohatým kořenovým systémem jim odebírá vláhu a živiny a v neposlední řadě vylučuje do půdy alelopatickou látku, glykosid agropyren, jež potlačuje vývin ostatních rostlin.
Jak pýr plazivý vypadá
Pýr roste na záhonech, na loukách, u cest, na polích i v příkopech. Dorůstá do výšky okolo jednoho metru. Má dlouhé, úzké a krásně zelené listy. Kvete v červnu až v srpnu. Květy jsou uspořádané do klasu. Pyšní se bohatě rozvětveným, hladkým a kolínky odděleným oddenkem.
Pýr plazivý listy
Léčivá síla pýru
V přírodní medicíně se využívají jeho diuretické, metabolické a laxativní účinky. Hojí močové cesty, jaterní tkáň, posiluje plíce a působí protirevmaticky. Skvěle také podporuje detoxikační orgány.
Pročišťuje tělo
Pýr se podává při nemocech vylučovacích orgánů, při žlučníkových potížích nebo při chorobách jater a sleziny. Odstraňuje z organismu solné usazeniny. Pravidelné pití čaje z pýru pomáhá rozpouštět ledvinové a močové kameny a odplavovat písek. Také čistí krev a zmírňuje otoky. V lidovém léčitelství se traduje, že tato bylina pomáhá zregenerovat tělo po léčbě antibiotiky, chemoterapii a mírní následky mírnějších otrav.
Snižuje cholesterol
Významnou vlastností je také snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Navíc pomáhá odbourávat tuk z jater.
Na ekzémy
Pýr můžete používat zevně, pokud vás trápí ekzémy, atopická dermatitida, lupénka nebo vyrážky. Používá se odvar z oddenku ve formě obkladu.
Odvar z oddenků pýru
Odvar se připravuje z čerstvých nebo usušených oddenků. Lžíci nakrájených oddenků zalijte půl litrem studené vody a přiveďte k varu. Vařte pod pokličkou 5-10 minut. Poté sporák vypněte a bylinu nechte ještě chvíli louhovat. Odvar přeceďte. Čaj užívejte 2-3 krát denně po dobu 2-3 týdnů.
Šťáva z listů pýru
Zpracovat můžete i zelené šťavnaté listy. Stačí, když hrst listů rozmixujete v půl litru vody. Přeceďte a přidejte lžičku kvalitního rostlinného oleje. Užívejte jednou denně po dobu 1-2 týdnů.
Sušený pýr na čaj.
Kdy pýr sbírat
Oddenek sbírejte na podzim nebo na jaře po odkvětu. Listy na jaře. Pokud si chcete rostlinu nasbírat do zásoby, můžete si ji nasušit. Oddenek rozkrojte napůl a sušte v sušičce nebo v troubě do 40°C. Po usušení jej vložte do láhve a uzavřete. Pokud zjistíte, že natáhl vlhkost, přesušte jej. Maximální doporučená denní dávka je 100 g drogy.