Minimalistickou podobou fóliovníku je nízký plastový tunel na jednoduché konstrukci, na koncích svázaný a připevněný k zemi. Tunel zahřívá půdu, chrání sazeničky před nepřízní počasí, vytváří příznivé mikroklima. Velké fóliovníky naproti tomu téměř nahrazují skleník. Mají menší estetický potenciál, možnosti větrání, stínění a dalšího vybavení, ale jsou levnější a lze je v případě potřeby snáze přemístit. Naše čtenářka, paní Věra Kydličová, se podělila o tipy, které jí usnadňují zahradničení ve fóliovníku.

Laťky místo svařování

fólie na fóliovníky se obvykle svařují, pokud je potřebujeme prodloužit. Jestliže však spoj během roku povolí, je velmi těžké takové místo opravit. Proto je jednodušší, když v předpokládaném místě spoje zabudujeme do konstrukce dřevěný trámek nebo silnější laťku a přesahující igelitové pásy přibijeme hřebíčky. Pod hlavičky použijeme tuhé podložky, třeba nastříhané kousky stěn z PET láhví. U fóliovníků ve tvaru oblouku musí rovné laťky vést samozřejmě podélně.

Pletivo pro zpevnění

Fóliovník lze vyrobit i bez speciální konstrukce pomocí trámků, prken a latěk. Fólie na šikmé střeše pak však má tendenci se prohýbat, Zabrání jí v tom obyčejné pletivo pro králíky, které lze k dřevěné a případně i kovové konstrukci snadno připevnit.