Aspirin se běžně používá jako první pomoc při horečkách, bolestech hlavy, zubů, svalů či chřipce. Napadlo by vás ale, že tento skoro „všelék“ se dá využít i na zahradě? Konkrétně k pěstování rajčat?
Je to tak… Zkušení zahradníci používají tuto bílou tabletku jako přírodní hnojivo a prevenci proti škůdcům a chorobám. Pokud se chystáte letos pěstovat rajčata ve velkém, nezapomeňte si předtím doběhnout do lékárny. Platíčko aspirinu se vám bude hodit!
Autor Balcony Garden Web vám ukáže na co všechno využít aspirin.
Doping v tabletě
Rajčata jsou oblíbenou součástí spousty pokrmů. Můžete si je dát na chleba, přidat do teplých jídel nebo si z nich udělat omáčku či šťávu. Není proto divu, že obliba těchto plodů je v českých luzích a hájích téměř gigantická.
Ovšem, vypěstovat rajčata bez nehod, je docela umění. Tato zelenina (společně třeba s paprikami, lilky či bramborami) patří do čeledi lilkovitých, která při svém růstu ocení pořádnou porci kyseliny salicylové. A právě aspirin je jejím hlavním zdrojem.
Aspirinové kouzlo
Podle pěstitelů rajčat je taková tabletka aspirinu poměrně zázračná. Nejenom, že podpoří růst rostlin, ale ještě je ponoukne k větší výnosům. Díky složení prášku navíc budou vaše rajčata odolnější vůči chorobám, plísňovým infekcím a poškozením.
Když použijete aspirinové kouzlo včas, pomůže vám i k rychlejšímu naklíčení semen a odolnosti sazenic, které bývají citlivější na přesazování.
Postřik nebo zálivka
Také dumáte, jak tedy rajčatům dodat aspirinovou vzpruhu? Máte hned dvě možnosti… Buďto můžete zvolit postřik či klasické zalévání. U postřiku rozpusťte 1 tabletu na 1 litr vody. Roztok důkladně promíchejte a přelijte do rozprašovače.
Rajčatům pak dopřejte „aspirinový déšť“. Pozor: Aspirin velice citlivě reaguje na sluníčko, proto ho aplikujte v době, která je ještě chladnější – ráno a večer. Pokud se rozhodnete využít zálivku, pak rozpusťte 1 tabletu na 4 – 5 litrů vody. Roztok poté přímo aplikujte ke kořenům rostliny.
Poklad pod povrchem
Mezi některými zahradníky je rozšířená i varianta, která doporučuje léky zakopat přímo do půdy. Důvod je prostý… Tabletka v zemi se pozvolna uvolňuje a dodává sazenici důležité látky. Aplikovat aspirin byste ale neměli přímo ke kořenům, protože jeho přílišná koncentrace by mohla mladou rostlinku poškodit.