Chtěli byste ušetřit vodu, ale přitom sbírat kvalitní plody rajčat s plnou chutí? Pusťte se do pěstování bez zálivky! Princip je založen na využívání přirozené vlhkosti půdy hlubokým kořenovým systémem rostliny, a proto po zasazení rajčat není potřeba další zálivka.

Abyste však v tomto pěstování byli úspěšní, musíte půdu správně připravit a poté dodržovat určitá opatření. Není na tom však nic těžkého!

Naučte se pěstovat rajčata bez zalévání podle jednoduchého video návodu na YouTube, na kanálu TEO Garden:

Zdroj: Youtube

Správný výběr odrůd

Ze všeho nejdříve je důležité, abyste si vybrali vhodné odrůdy rajčat. ‘San Marzano’, ‘Roma’, ‘Cherry’, ‘Yellow Pearshaped’ či ‘Stupické polní‘ patří mezi odrůdy, které jsou přirozeně odolnější vůči suchu a vyžadují méně vody. Je to hlavně díky jejich hlubokému kořenovému systému, jenž dokáže lépe využívat dostupnou vlhkost v půdě.

Pěstování mimo vyvýšený záhon

Pokud chcete pěstovat rajčata na uměle vytvořených záhonech, musejí být buď dostatečně hluboké, anebo na dně nesmí být žádné bariéry, jako je třeba netkaná textilie.

Tyto bariéry by jinak bránily kořenům rostlin dosáhnout do hlubších vrstev půdy, kde se udržuje vlhkost. Zvažte proto pěstování rajčat mimo vyvýšený záhon, aby měla možnost vyvinout požadovaný hluboký kořenový systém.

Výsadba sazenic do zkypřené půdy

Půda musí být hluboce zkypřená, zalitá a obohacená o organickou hmotu, která pomáhá zadržovat vlhkost. Do připravené díry proto dejte také mulč, který účinně sníží odpařování vody z půdy a vytvoří tak optimální podmínky pro růst rostlin. Sazenice rajčat sázejte hluboko, aby kořeny mohly proniknout do vlhké vrstvy půdy.

Důležitá role hnojení

Aby měla půda stále schopnost zadržovat vodu, je důležité, abyste rajčata pravidelně hnojili kompostem. Ten navíc poskytne rostlinám potřebné živiny, které potřebují pro zdravý růst. Množství kompostu se nebojte a používejte ho opravdu ve větší míře. Tento krok se totiž považuje za jeden z nejdůležitějších, jelikož díky němu budou rostliny hojně plodit sladká rajčata.

Potřeba pravidelného mulčování

Silná vrstva mulče, která pokrývá půdu kolem rostlin, pomáhá udržet vlhkost a snižuje odpařování vody. Mulč také potlačuje růst plevelů a chrání kořeny rostlin před extrémními teplotami. Jako mulč používejte slámu, posekanou trávu nebo listí. Tyto organické materiály se postupně rozloží a obohatí půdu o další potřebné živiny.

Související články

Zdroje: thecuriousnook.com, chalupari-zahradkari.cz, hornbach.cz