Zajistěte si skvělou úrodu rajčat kvalitním hnojením.
Zdroj: Profimedia

Jak na extrémní úrodu rajčat? Přidejte k nim rybí moučku a další triky profíků

Zahrádkáři nešetří superlativy. Víte, co prospívá rajčatům? Jaká hnojiva zahrádkáři doporučují a které organické materiály jsou k nezaplacení? Vyzkoušejte tato hnojiva! Jsou prý jedněmi z nejlepších a zajistí vám skvělou sklizeň.

Zdroje: svetkreativity.czchalupari-zahradkari.cz

Živiny dodejte rajčatům pomocí hnojiv

Ať už sáhnete po organických nebo průmyslových hnojivech, za vším je chemie. Minerály obsažené v půdě jsou pro veškerou zeleň zásadní. V půdě bohaté na živiny bez problémů porostou i náročné rostliny, v chudé naopak jen některé. Každá rostlina totiž potřebuje ke svému životu vhodný poměr draslíku, dusíku a fosforu. Ne že by snad rostliny nepotřebovaly jiné minerály, nabízí se také jód nebo vápník či hořčík, nicméně první tři zmíněné jsou alfou a omegou zahradničení. Různé poměry těchto hnojiv se hodí na konkrétní druhy rostlin a také na určité období. Proto můžete koupit hnojiva vhodná na jahody, orchideje či trávník, ale také květ a plod.

Rajče má mít chuť a vůni Rajče má mít chuť a vůni. Dodejte jim proto dostatek živin.  Zdroj: Branimir Todorovic / Shuttershock

Organická hnojiva pro skvělou úrodu rajčat

Do půdy je vhodné přidávat nejen minerální hnojiva průmyslová, ale také přírodní, jejichž složení je mnohem pestřejší a také se nevyplavují do spodních vrstev půdy. Mezi taková patří rozhodně kvalitní kompost, mrva, močovina, ale také třeba zelené hnojivo. Pro někoho může být překvapením, že se používají na přihnojení také zbytky z ryb.

Rybí moučka je překvapivě účinné hnojivo

Klasickým přírodním hnojivem které se používá při výsadbě, je i rybí hlava nebo jiné zbytky ryb, které jsou bohaté na dusík. Pokud nedisponujete takovým množstvím ryb, rozhodně můžete také použít rybí moučku, která je běžně k dostání.
I když se můžete dočíst, že je při výsadbě vhodné použít do každé jamky zhruba lžíci moučky, konkrétně je vhodné použít rybí moučku dvakrát ročně zhruba 100 až 150 gramů na metr čtvereční.

Uchovejte si vlastní semena z oblíbených rajčat. Uchovejte si vlastní semena z oblíbených rajčat. Zdroj: RMIKKA / Shutterstock

Přihnojte rajčata dřevěným popelem

Dalším, méně využívaným hnojivem, které se však skvěle hodí pro růst mladých rostlin, je také dřevěný popel. Obsahuje až 34 % vápníku, také hořčík a mezi 6 až 10 % draslíku. Dusík v něm není žádný, fosforu zhruba jen 3 až 5 %. Obecně lze říci, že popel se hodí na hnojení veškerých rostlin, ale ne kyselomilných, jelikož obsahuje hodně zásaditého vápníku. Ideální je pro vylepšení jílovitých půd, do písčitých se nehodí. Popel se používá také při výsadbě či přípravě půdy před sadbou. I popela stačí jedna lžíce na sazenici.
Pamatujte, že přírodní hnojiva by měla být samozřejmostí, ale minerální průmyslová jen nejnutnějším doplňkem.

Akční letáky