Rajčatům můžeme dopomoci k růstu levnými domácími hnojivy.
Zdroj: Shutterstock.com

Nejúčinnější hnojivo na rajčata: Kvas ze slepičinců a droždí dokáže zázraky

Věděli jste, že s přípravou půdy pro pěstování rajčat jste měli začít už minulý podzim? Řádně vyhnojená zemina je základem úspěšné a bohaté úrody. Někdo se ale rozhodne zasadit pár sazenic, až když je vidí v obchodě. Potom bude nutné rajčata více hnojit.

Rajčata vypěstovaná na vlastním záhonku nebo balkóně mívají o poznání výraznější chuť než ta kupovaná, a navíc máte jistotu, že na ně nikdo nestříkal chemii. Na první pohled se zdá, že budou i téměř zadarmo, ale jakmile začnete kupovat hnojiva, aby ta úroda za něco stála, najednou to domácí pěstování začne lézt do peněz. Naštěstí existují způsoby, jak hnojit velice levně, a přesto velmi efektivně.

Speciálně rajčatům velice prospívá podomácku vyrobené hnojivo z kvasnic a slepičinců. Zatímco kvasnice spolehlivě stimulují růst rostliny a tvorbu květů, slepičince obsahují hodně dusíku, fosforu, draslíku a vápníku, a jsou tedy pro rajčata skutečnou výživnou bombou.

Hnojivo ze slepičinců jen s kolíčkem na nose

Pokud znáte někoho, kdo chová slepice, půl kbelíku slepičinců jistě získáte zdarma. Není to ovšem zrovna voňavý materiál, a protože ho budeme ještě kvasit, je potřeba mít ke kbelíku i víko a postavit ho někam do odlehlého koutu zahrady, kde svým pachem nebude nikoho obtěžovat. Z tohoto důvodu bohužel není možné slepičincové hnojivo vyrábět na balkóně bytového domu.

Slepičince obsahují hodně dusíku. Slepičince obsahují hodně dusíku. Zdroj: Shutterstock.com

Slepičince v kbelíku zalijeme vodou, nádobu uzavřeme a necháme ji na teplém místě 2 týdny kvasit. Opětovné nadzdvihnutí víka je jen pro silné žaludky! Ale když se překonáte, získáte velkou zásobu organického hnojiva, po kterém budou rajčata plodit jako o závod.

Musíte jen dát velký pozor, abyste to s hnojením nepřehnali. Zkvašené slepičince totiž mohou v koncentrované formě spálit rostlinám kořeny. Hnojivo je proto třeba naředit s vodou v minimálním poměru 1:10 a přidávat k zálivce po troškách maximálně jednou za měsíc nebo jen dvakrát za sezonu.

Droždí Kvasnicové hnojivo je vhodné rajčatům dopřát hned na začátku vegetačního cyklu Zdroj: Joerg Beuge / Shutterstock.com

Kvasnice nastartují kvetení

Zcela libý není ani odér kvasnic, nicméně oproti slepičincům je snesitelný. Na výrobu kvasnicového hnojiva vám postačí 100 g lisovaného droždí (může být i prošlé) nebo sáček droždí sušeného. V některých návodech se uvádí, že máte kvasnice povařit, to ale nedává smysl, protože var živé kvasinky zabíjí. Nám se osvědčilo nechat droždí vykvasit v teplé vodě a na teplém místě. Reakce proběhne rychle, zákvas bude připraven během dvou dnů. Sušené droždí raději povzbuďte dvěma lžícemi cukru. Tímto způsobem si připravíte 5 litrů tekutého hnojiva z droždí lisovaného nebo až 40 litrů z droždí sušeného.

Kvasnicové hnojivo je vhodné rajčatům dopřát hned na začátku vegetačního cyklu, jelikož podpoří nakvétání rostliny. Pokud vám nějaké zbyde, klidně ho použijte i na muškáty a další okrasné květiny. Budete překvapeni, do jaké krásy rozkvetou.

Zdroje: prima-receptar.czhobby.instory.cz

Akční letáky