Rajčata přemírou přímého slunce trpí
Zdroj: Profimedia

Skvrny a další špatné věci, co působí horko rajčatům. Jak je před ním chránit?

Se slunečním zářením a s ním spojeným přílišným horkem je to stejně, jako se vším – všeho moc škodí. Přestože rostliny potřebují slunce a teplo ke svému růstu, přílišné vedro jim velice škodí. Proto zaléváme brzy ráno a pak později večer, abychom si zahradu nespálili. A co se může stát v přílišném horku rajčatům?

Zdroje: bydleni.magazinplus.czabecedazahrady.dama.cz

Poruchy a nejrůznější choroby u rajčat mohou být vyvolány mnoha faktory, jako jsou nedostatky ve výživě, nevyhovující půda, špatné opylení. Jejich důsledkem jsou abionózy, neparazitních poruchy. Ani letošní léto, které je dosud jako na houpačce – chvíli je zima jako na jaře, chvíli nás doslova ubíjejí tropická vedra, rajčatům nebude zrovna prospívat. Výkyvy počasí totiž také přispívají k nejrůznějším onemocněním, deformacím a poruchám růstu rajčat.

Rajčatům se daří nejlépe v polostínu Rajčatům se daří nejlépe v polostínu Zdroj: Profimedia

Nadměrné slunce = sluneční spála

Poškození rostlinné tkáně v důsledku nadměrného vystavení slunečnímu záření – to je přesně problém, který může postihnout vaše rajčata, která jste v dobré víře vysadili na slunné místo, kam slunce svítí celý den. Sluneční spála se objevuje zejména na kůře nebo na plodech a projevuje se bílou nebo bledě žlutou skvrnou tam, kam slunce nejvíce dopadá.

Ale spále se můžeme bránit velmi jednoduše – stačí jen truhlík s rajčaty přemístit někam do polostínu, nebo zastínit část vaší zahrady, zejména v pravé poledne, kdy je vedro největší.

Vadí samozřejmě i chlad

Počasí může velice výrazně ovlivnit rajčata už od počátku výsadby, takže i sazenice je nutné vysadit ve správný čas. I chladné počasí může způsobit na rajčatech tmavé fleky a zdeformovat plody. Ale do zimních dnů máme ještě daleko, proto zůstaňme chvíli u chorob, jež mohou být způsobeny právě teplem.

Při přelévání mohou rajčata začít hnít a plesnivět Při přelévání mohou rajčata začít hnít a plesnivět Zdroj: Profimedia

Jak poznáte, že rajčata mají sluneční spálu?

Pokud se na vašich rajčatech objeví žluté skvrny, je načase jednat. Kromě přímého slunce jim ale může vadit i příliš mokrá půda nebo nadměrná zálivka. A to je právě to, co je těžké odhadnout – v horkých dnech se snažíme zajistit všem našim rostlinám dostatek vody, ale někdy to přeženeme. Pokud je vody moc, rajčata mohou začít plesnivět a uhnívají.

Takže je potřeba sledovat naši zahrádku velmi pečlivě a zareagovat hned, jak se nám něco nezdá. Je dobré sledovat listy, květy i plody. Přemístění truhlíků do stínu není náročně a může nám zachránit naši úrodu.

Akční letáky