Některá zelená rajčata utrhněte, protože rostlině tak ulevíte.
Zdroj: profimedia.cz

Nejlepší, co lze v období sklizně udělat pro rajčata: zalijte je jedlou sodou

Jedlá soda má všestranné využití. Málokdo však ví, že podporuje růst rajčat, sladkost plodů a chrání před nebezpečnou plísní. Jak jedlou sodu aplikovat v období sklizně?

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je nejznámější bílý prášek, který nechybí v žádné domácnosti. Použít ji můžete při úklidu, při pečení, do šumivých nápojů, ale také na zahrádku. Její výhodou je, že je ekologicky nezávadná a při použití tak zcela bezpečná pro vás, vaše děti i přírodu. Pokud ji smícháte s vodou, má mírně abrazivní účinky. Skvěle také pohlcuje pachy a neutralizuje žaludeční šťávy. Je mírně zásaditá.

Jedlá soda a kyselost půdy

Jedlá soda pomáhá snižovat kyselost půdy. Nízké pH brzdí činnost půdních mikroorganismů, způsobuje toxické působení hliníku a zvyšuje propustnost těžkých kovů. Kyselé půdy navíc trpí deficitem hořčíku, draslíku a vápníku. Optimální hodnota půdy je pH 6,5. Rajčata potřebují pH půdy od 5,5 do 7. Jedlá soda je šetrným přípravkem, který pH půdy účinně ovlivňuje. Přitom zachovává mírnou kyselost a zajišťuje tak dostatečný příjem většiny hlavních živin.

jedla soda prašek do pečiva Jedlá soda pomáhá snižovat kyselost půdy. Zdroj: FotoHelin/Shutterstock.com

Jak jedlá soda prospívá rajčatům

Mimo to, že jedlá soda upravuje pH půdy, a tím podporuje přísun důležitých živin, také skvěle chrání proti chorobám a škůdcům. „Bylo prokázáno, že hydrogenuhličitan sodný omezuje růst padlí tak, že zalkalizuje povrch listu, a tím zabrání houbě vyrůst. Podobně účinkuje i na škodlivý hmyz," říká Dr. Ken Horst z Cornellovy University.

Jedlá soda jako prevence

Postřik z jedlé sody používejte jako prevenci před chorobami a škůdci. Jednu lžíci jedlé sody smíchejte s 1 litrem vody a přidejte několik kapek tekutého mýdla. Aplikujte na listy večer po západu slunce. Nejlépe 1x týdně nebo po vydatném dešti.

Hnojivo z jedlé sody

Jedlá soda nejenom podporuje růst a vývoj plodů, ale také se podílí na tom, že rajčata budou zdravější a šťavnatější. Může za to především oxid uhličitý, který vzniká reakcí jedlé sody a vody.

Jak si vyrobit účinné hnojivo? 2 polévkové lžíce sody bikarbony smíchejte s 10 l horké vody. Prášek pečlivě rozmíchejte. Roztok nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Každé rostlině dopřejte půl litru hnojiva ráno nebo večer. Hnojte jednou za měsíc.

Účinný postřik na rajčata vyrobíte i z domácích surovin. Jedlá soda nejenom podporuje růst a vývoj plodu, ale také se podílí na tom, že rajčata budou zdravější a šťavnatější. Zdroj: Shutterstock.com

Zdravé plody

Jelikož jedná soda podporuje dostatečný příjem živin z půdy, můžete se těšit na chutné plody plné užitečných látek, jako jsou minerály (draslík a hořčík), vitamíny C, B a E nebo karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein.

Zdroj: www.rosmarinus.czwww.gardenmyths.comgrowingtomatoes.websitechalupari-zahradkari.cz,seedtocrop.net

Akční letáky