Není nad čerstvě utržená rajčata z vlastní zahrady. Chutnají nejlépe a mají doslova omamnou vůni. Pokud však chcete, aby byly plné šťávy a měly příjemně sladkou chuť, neváhejte při jejich pěstování využít příznivých účinků jedlé sody.

Chcete znát nejlepší hnojivo pro okurky, rajčata a lilek? Podívejte se na YouTube video na kanálu Chilli farmer:

Zdroj: Youtube

Jedlá soda

Univerzální bílý prášek vám kromě svého bohatého využití udělá i skvělou službu při pěstování mnoha plodin. Jedná se totiž o všestranného pomocníka na zahradě. Pro všechny rostliny je jedlá soda nejen neškodná, ale vytváří jim mnohem lepší podmínky k růstu i vývoji plodů. Můžete ji využít jak v péči o dospělé rostliny, tak i o sazenice.

 Sladší rajčata

Chcete se vyhnout situaci, kdy budete sklízet kyselá rajčata? Posypte záhon jedlou sodou. Tento trik s oblibou využívaly již naše babičky. Tajemství tkví v chemické reakci. Prášek aplikujte pouze na zeminu kolem rostlin.

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je vysoce alkalická látka, a tak potlačuje kyselost půdy a podporuje lepší vstřebávání živin. Optimální pH půdy je 6,5   a rajčata vyžadují pH půdy od 5,5 do 7. Díky tomu jsou pak rajčata dokonale sladká.

Ochrana před škůdci a chorobami

Další vynikající vlastností jedlé sody je i ochrana rajčat před nežádoucími škůdci a chorobami. Vyhnete se tak nejen žloutnutí listů, ale i nepříjemným plísním a hnilobám, které mohou rostliny zničit. Plody rajčat budou mít nejen příjemnou chuť, ale i krásně jasný červený odstín.

Jedlá soda ve formě zálivky

Bílý prášek s drahocennými účinky můžete použít také ve formě výživné zálivky. Smíchejte jedlou sodu s horkou vodou, na 2 polévkové lžíce sody bikarbony budete potřebovat 10 l horké vody.

Směs pečlivě rozmíchejte a nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Pokud byste zalévali rostliny příliš teplou vodou, mohli byste je zlikvidovat.

Jak roztok aplikovat

Každou rostlinu zalijte asi půl litrem tohoto univerzálního prostředku ráno nebo večer, a to nejlépe za suchého počasí. Postup opakujte jednou za měsíc.

Bonus navíc

Použití jedlé sody má při pěstován rajčat ještě jednu značnou výhodu. Keříky budou plodit poměrně dlouhou dobu, a to až do poloviny podzimu.

Související články

Zdroje: www.tastingtable.com, www.magazindoma.cz