Míchané odrůdy čerstvých malých cherry rajčat na talíři
Zdroj: KanphotoSS / Shutterstock.com

Nejplodnější, nejchutnější odrůdy rajčat: Tyto jsou ideální pro pěstování venku

Rajčata patří k nejoblíbenější zelenině… Nebo ovoci? O tom by mohl být další článek. Dnes se ale budeme věnovat těm odrůdám, které jsou chutné a velmi plodné, takže by je každý milovník rajčat měl mít na své zahradě. A pozor, rajčatům se dokonce daří i na terase v květináči, zejména menším odrůdám.

Kritéria pro rajčata, jež chceme pěstovat na zahradě, jsou trochu jiná než u velkopěstitelů, jež zajímají zejména výnosy a plodnost, a s ní spojená trvanlivost odrůdy. Pro toho, kdo pěstuje rajčata na vlastní zahrádce, je nejdůležitější vůně a chuť.

Indigo Rose Indigo Rose Zdroj: govindji / Shutterstock.com

Které odrůdy rajčat se hodí pro pěstování venku na zahradě? Jsou to zejména odrůdy malých rajčat, z nichž většina byla vyšlechtěna pro pěstování za zvláštních podmínek.

Znáte divoké rajče?

Divoká rajčata mají typicky rajčatovou chuť a milují je děti, jimž je sympatická jejich velikost! Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium) je u nás zatím na zahrádce poměrně nové. Pro jeho pěstování potřebujete dostatek prostoru. Divoké rajče můžete pěstovat na zemi, i přivázat k opoře. Jeho plody jsou podstatně menší než třeba u třešňových rajčat. Ale jak jsou malé, tak o to jich je na stonku více. Jeden plod divokého rajčete váží pouze 1–2 gramů, ale na jedné větvičce jich může být sto i více.

Je těžko říci, jestli je odolné vůči listovým nemocem. Má extrémně bujný růst, takže i při napadení nemocemi má stále dost výhonů, které dokážou zajistit fotosyntézu.

Detailní záběr na vlhká, barevná červená a fialová pruhovaná cherry rajčata Midnight Snack rostoucí na révě. Detailní záběr na vlhká, barevná červená a fialová pruhovaná cherry rajčata Midnight Snack rostoucí na révě. Zdroj: J.A. Johnson / Shutterstock.com

Nahnedlé rajče Black From Tula

Velké rajče s tmavočerveným až hnědým, vícekomorovým plodem je stará odrůda pocházející z Ukrajiny. Odtud se ale rozšířila po celém světě, ale právě v Rusku a na Ukrajině jsou hojné genotypy s tmavým plodem a intenzivně karmínovou až nahnědlou dužninou.

I když jsou rajčata označována slovem black, nejsou černá, ale spíše hnědá. Mají vynikající chuť i aroma. Chutnají plně a výrazně, výrazněji než červená rajčata. 

Summer Cider

Tato odrůda má větší, vícekomorový plod, který je na povrchu oranžový a sytě oranžová je i dužnina. Rajčata chutnají lahodně a máslově a jejich chuť je výrazně rajčatová.

Sladké Sweet Aperitif

Tato rajčata se sladkým názvem skutečně sladká jsou. Hmotnost jednoho plodu je 8–10 gramů.Drobné, třešňové plody mají velmi lesklou slupku a plnou a sladkou chuť. Konzistence jejich dužniny i slupky je optimální, měkčí, a jsou příjemná při nakousnutí. Také tuto odrůdu milují děti.

Zralá Indigo Rose rajčata na zahradě. Zralá Indigo Rose rajčata na zahradě. Zdroj: Huy Thoai / Shutterstock.com

Zralé Indigo Rose

Jedná se o černá rajčata vyšlechtěná z divokých rajčat. Plody Indigo Rose se musí nechat dobře vyzrát, takže se doporučuje je sbírat až tehdy, když mají červené líčko. Zralé plody mají standardní rajčatovou chuť s vyváženým podílem cukrů a kyselin.

Třešňová Rosella

Třešňové rajče Rosella má netradiční růžovou barvu. Co na něm ale skutečně překvapí, je chuť. Má dostatek kyselin, dostatek cukrů i aroma a kulatost ve výsledném dojmu. Odrůda se vyznačuje výbornou násadou plodů.

Black Opal

Jedná se o nejranější odrůdu z třešňových rajčat s o malinko většími plody o hmotnosti 12–15 g. Odrůda je velice úrodná, vyniká větvenými hrozny květů a plodů. Jejich dužnina je šťavnatá s plnou a aromatickou chutí. Jsou měkčí, takže by se neměla nechat přezrát. 

Vy, kdo máte rádi rajčata, určitě vyzkoušejte jednu z těchto odrůd. 

Zdroje:

izahradkar.czhomezin.cz,zahradnickakucharka.cz

 

Akční letáky