Pokud se nechcete připravit o bohatou úrodu rajčat, je nutné rajčata preventivně chránit před vznikem různých druhů plísní. Nejvíce vznikají v období, kdy se střídají teplé dny a studené noci. Nepřispěje ani dlouhodobý déšť, který je pro vznik plísní během horkých letních dnů naprosto ideální. Pokud se na vašich rajčatech nějaký druh plísně již objevil, neváhejte a okamžitě zasáhněte. Vyrobte si některý z domácích a účinných postřiků.

Plíseň na rajčatech? Na následujícím videu najdete 7 tipů, jak s ní bojovat:

Zdroj: Youtube

Rajčata pravidelně prohlížejte

Nikdy nezanedbávejte pravidelnou prohlídku rostlin. Přestože jsou jeden den krásně silné a vzrostlé, a dokonce mají některé už i nasazené plody, může se během pár dní vzhledem k počasí vše naprosto změnit.

Pokud je napadne plíseň, objevují se nejen na plodech, ale i na listech hnědé skvrny, což později vypadá, jako by je spálilo prudké slunce a postupně přestávají i růst. Plíseň se často objevuje naprosto znenadání a může vám zcela zlikvidovat celou úrodu.

Ochranný roztok z prášku do pečiva

Výborným prostředkem k boji proti plísni na rajčatech je obyčejný prášek do pečiva. Stačí, když ho 5 lžiček důkladně smícháte s 5 litry vody a několika kapkami rostlinného oleje. Směs přelejte do nádoby s rozprašovačem a můžete aplikovat.

Jak ochranný roztok používat

V případě prevence aplikujte tento prostředek na rostliny každých 7 až 14 dní. Pokud již byly některé listy infikovány, je nutné použít postřik tak často, dokud plíseň zcela nezmizí, a to každý třetí den.

Před použitím postřiku odstraňte z rostliny veškeré poškozené listy včetně těch suchých a rajčata lehce postříkejte vodou. Díky tomu se uvolní spóry hub. Následně aplikujte zhotovený roztok z prášku do pečiva na jednotlivé květy, plody, stonek a obě strany listů. Nikdy ho nepoužívejte za přímého slunce a před předpokládaným deštěm.

Výborně funguje i česnekový výluh

Česnek je výbornou ingrediencí na ochranu rajčat právě před plísněmi, protože obsahuje významné fungicidní látky. Stačí si připravit výluh z 50 g drceného čerstvého česneku a 5 l vroucí vody. Nechte minimálně 1 den louhovat, následně roztok sceďte a nařeďte v poměru 1:3 s vodou. Rajčata tímto roztokem ošetřujte každý druhý den pomocí rozprašovače.

Rajčata ochrání i chytrá houba

Tento český vynález perfektně funguje nejen jako ochrana lidského těla, ale i rostlin. Tzv. Pythium oligandrum je mykoparazit, který plísně přímo napadá a vysává, dokud je zcela nezlikviduje. Následně se zapouzdří a čeká v symbióze s kořenovým systémem ošetřovaných rostlin na další možnou výživu. Je tedy stále ve střehu!

A protože se jedná o zcela biologický prostředek, nezanechává v půdě žádné nežádoucí zbytky. Stejně tak nemusíte mít obavy ze správného dávkování, protože chytrá houba si svůj růst koriguje.

Související články

Zdroje: www.hobby.instory.cz. www.living.iprima.cz, www.bydlimekvalitne.cz