Patříte mezi vášnivé pěstitele rajčat? Postarejte se o ně tak, jak to dělají profesionálové. Protože mají rajčata přirozenou tendenci tvořit velké množství listů a oproti tomu menší množství plodů, je potřeba tuto situaci vyvážit. Právě k tomu poslouží ořez přebytečných listů. Ve výsledku se dočkáte většího počtu rajčat, která budou celkově kvalitnější.

Na názornou ukázku ořezu rajčat se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Stříhejte až po květu

Listy byste měli začít odstraňovat až ve chvíli, kdy se objeví první květy. A právě tato doba je momentálně aktuální. Je nutné odstranit také boční odnože, tady přebytečné stonky s dalšími listy.

Řez vždy po ránu a odspoda

Pokud chcete předejít šíření nepříjemných chorob rostlin, do odřezávání listů se pusťte nejlépe ráno. Ale až poté, co uschne ranní rosa. Determinantní rajčata stačí prořezat jedenkrát, neurčité druhy vždy po pár týdnech, protože stále vytvářejí nové listy.

Prostříhávejte listy vždy odspoda, předejdete tak nepříjemným plísním. Podpoříte tím lepší cirkulaci vzduchu v okolí rostliny. Listy rajčat by nikdy neměly ležet na zemi, protože se tak vystavují možné nákaze.

Vždy sterilní nástroj

Je jedno, jestli k odstraňování listů použijete nůžky či nůž, důležité je, aby byly naprosto čisté. Lze využít dezinfekci ve spreji. Nástroj vždy opětně ošetřete před zásahem u každé z rostlin.

Proč odebrat listy ze spodních pater?

Protože spodní listy ztrácejí svou funkčnost, což je způsobeno nedostatkem světla, je dobré od nich rostlině ulevit. Zbytečně do nich dává sílu. Odebrat je můžete až po první patro plodů. Ovšem pozor, nikdy je neodstraňujte celé, tedy přímo u hlavního stonku.

Ponechte tak 1, 5 až 2 cm, protože během zacelování rány, což trvá přibližně 3 dny, může dojít k napadení plísní a vy máte čas před jejím rozšířením zasáhnout adekvátním postřikem. Choroba tak nenapadne hlavní část rostliny. Díky tomu bude zároveň rajče výborně prosvětlené.

Tyčková rajčata i vyštipujte

V případě, že máte keříčková či divoká rajčata, vyštipovat je nemusíte. U těch tyčkových je to naprostá nutnost. Odstraňují se veškeré boční výhony, takzvané zálistky. Vyskytují se mezi hlavním stonkem a listem. Nejlepší je vždy rajčata zaštipovat průběžně již od mladých rostlin. Čím jsou výstupky silnější, tím větší pravděpodobnost je, že rajče poraníte a hrozí riziko možné nákazy.

Související články

Zdroje: www.prima-receptar.cz, www.chalupari-zahradkari.cz, www.petrazahradnici.cz