Je jedno, jestli pěstujete rajčata v truhlících za oknem, na balkóně nebo na zahradě. Všechny sazeničky si totiž nárokují stejné služby. Pokud jim jejich přání splníte, odmění vás šťavnatými, výživnými a lehce nakyslými plody. A o co jde? Rajčata patří mezi největší „zeleninové pijáky“, proto je vhodné je zalévat dvakrát denně – ráno a večer – a to výhradně ke kořenům. Pokud na zálivku zapomenete, pro jednou se nic nestane. Ale při větší prodlevě začnou plody praskat, jsou deformované nebo naopak tak maličké, že sotva poslouží jako jednohubka.

Nezbytné zaštipování

Ve videu uvidíte postup při zaštipování rajčat:

Zdroj: Youtube

Dalším krokem, který byste neměli zanedbat, je vylamování neboli zaštipování rajčat. Většinou se provádí jen u tyčkových odrůd jako jsou Tornádo F1, Bejbino F1, Hamlet F1, Býčí srdce Herodes nebo Červená hruška. Vylamování podpoří sílu a plodnost rostlinky, která pak rodí jako divá.

Celý proces spočívá v tom, že nehty či prsty vylomíte postranní výhony a zálistky. Sazenici se tak odlehčí a nebude mrhat síly na vývoj výhonů, které nebudou plodit.

Proč seříznout vrcholky rajčat

V srpnu je vhodné provést "nastřihování" nebo "seříznutí" vrcholků rajčat, což je zahradnický termín označující odstranění vrcholové části rostliny. Tato praxe se provádí z několika důvodů:

  • Podpoření zrání plodů: Odstraněním vrcholku se omezuje nadměrný růst a energie rostliny je přesměrována na zrání již existujících plodů. To je užitečné, pokud má rostlina spoustu zelených plodů a chtěli byste, aby rychleji dozrály.
  • Prevence nežádoucího růstu: Některé odrůdy rajčat mají tendenci v srpnu tvořit nové výhonky a listy, které by mohly bránit přísunu dostatečného slunečního záření k plodům. Odstraněním vrcholku se brání takovému nadměrnému růstu.
  • Ochrana proti chorobám a škůdcům: Vrcholky rostliny mohou být náchylnější k napadení různými chorobami nebo škůdci. Odstraněním těchto částí se minimalizuje riziko šíření infekcí.

Jak na to?

  • Vyberte si vhodný čas. Ideální doba pro seříznutí vrcholků je obvykle v pozdním odpoledni nebo za chladného počasí. To minimalizuje stres pro rostliny a umožní jim lépe se po zákroku zotavit.
  • Použijte ostré a čisté nůžky nebo zahradnické nůžky. Dbejte na to, abyste použili dezinfikované nástroje, aby nedošlo k šíření chorob.
  • Najděte nejvyšší výhonky na rostlině a odřízněte je zhruba 1-2 cm pod posledním květenstvím. Seříznutí vrcholků by nemělo být příliš razantní, aby nedošlo k narušení celkového růstu rostliny.
  • Po seříznutí pečlivě sledujte, jak rostlina reaguje. Během několika dní by měla začít produkovat nové výhonky a zelené listy.
  • Seříznutí vrcholků není pro všechny odrůdy rajčat nutná. Některé odrůdy jsou vyšší a mají pevnější výhonky, takže nejsou náchylné k nadměrnému růstu. Pokud si nejste jisti, zda máte provést seříznutí vrcholků u svých rajčat, poraďte se pěstiteli rajčat nebo v zahradnictví, kde mají zkušenosti s danými odrůdami.

Které listy rajčat protrhat

Zatímco zálistků a bočních výhonů se průběžně zbavujte, listy nechte tam, kde jsou. Pro sazenici mají pozitivní účinky – chrání ji před sluncem a deštěm. Dodávají jí kyslík a energii, aby mohla dostatečně růst. Výjimkou jsou žluté, nemocné nebo zasychající listy, které udělají více škody než užitku. A to je všechno. Stačí jen odstranit zbytečné výhony a uvidíte, jaká vám rostlinka přichystá překvapení.

Související články

Zdroje: www.gartenjournal.net, www.youtube.com