Není nad rajčata z vlastní zahrádky. Nejenže si jich můžete užít hned po odlomení, ale máte jistotu, že byly vypěstované bez chemických hnojiv či případných pesticidů a insekticidů. A pokud si chcete zdvojnásobit váš obvyklý výnos, zkuste využít naprosto jednoduchý trik, který s oblibou využívaly již naše babičky.

Jak správně vyštipovat rajčata se dozvíte z následujícího videa:

Zdroj: Youtube

Jak to mají rajčata s opylováním

Vzhledem k tomu, že jsou rajčata samosprašná, nepotřebují k opylení již žádnou další rostlinu. Zpravidla se pomocí větru přenese pyl z květu na květ. Stejně tak tuto funkci výborně plní opylovači, tedy včely, čmeláci a další hmyz. Jakmile je květ opylen, poznáte to podle toho, že jsou okvětní lístky opět stáhlé k sobě.

Zajistěte si jistou úrodu

Výraznou míru tedy hrají v opylování rajčat hmyz a vítr. V případě, že máte rajčata například jen v malém počtu na bezvětrné místě či špatně dostupném pro hmyz, pak můžete rostlině s opylením pomoci. Bez toho se totiž nevyvinou plody, na které tak úpěnlivě čekáte.

Trik našich babiček

Naše babičky používaly jemný štěteček, nejvhodnější je s měkkými štětinami, aby nedošlo k poškození květů. Nejprve jemně otřete každý květ a postupně pak přenášejte pyl z jednoho na druhý. Opylení provádějte pouze v odpoledních hodinách za slunného dne, kdy jsou květy plně otevřené. V tuto dobu bude pyl práškovitější a nebude se tolik lepit na štětec.

Díky tomu se vám bude mnohem lépe přenášet. Pokud chcete opravdu dosáhnout dvojnásobného výnosu, opakujte tuto techniku každý den. K přenosu pylu můžete použít snadno i zubní kartáček nebo kosmetickou tyčinku ukončenou bavlněnou kuličkou.

Jde to i jednodušeji

Pokud pěstujete tyčková rajčata, můžete využít další absolutně nenáročný trik. Stačí alespoň třikrát týdně drknout do tyček, rostlina se otřese a pyl se snadněji uvolní. Jestliže pěstujete rajčata ve skleníku, vytvořte průvan otevřením okýnek i dveří, rajčata se tak budou mít větší šanci opylovat. Navíc také zprůchodní cestu hmyzu.

Úrodu vám zajistí i vyštipování

Bohatou úrodu rajčat vám také zajistí vyštipování vedlejších výhonků. Růst nechte vždy jenom dva hlavní stonky, ostatní výhonky nekompromisně odstraňte. Díky tomuto zásahu bude rostlina dostatečně silná, což je záruka i krásných, šťavnatých a voňavých plodů. Stejně tak pravidelně odstraňujte listy, které jsou zvadlé, případně napadené nemocí či škůdci.

Související články

Zdroje: www.chalupari-zahradkari.cz, www.farm-cs.desigusxpro.com, www.adbz.cz