Smutný pohled na těžbu rašeliny.
Zdroj: Profimedia

Pádné důvody, proč nepoužívat rašelinu. Nahradí ji popel, kompost a další věci

Rašelinu na zahrádku raději ne. Nahraďte ji něčím jiným, třeba popelem nebo kompostem! Uděláte velkou radost přírodě a budete mít ze sebe dobrý pocit.

Už jste někdy někde na fotce zahlédli, jak se těží rašelina? Napíši to stručně – je to moc smutný pohled. Rašelina by měla zůstat tam, kde má své místo.

Rašeliniště se nacházejí po celém světě. Z hlediska ekosystému jsou rašeliniště důležitou součástí přírody, neboť zadržují neskutečné množství vody.

U nás v České republice se rašelina také těží, ale na spoustě míst už platí zákaz, takže společnosti nelení a rozšují svou činnost i do zahraničí (například do Běloruska).

Těžba rašeliny je poněkud nelogická. Na jednu stranu má společnost „povolenku“ pro těžbu, ale na druhou stranu se do záchrany a obnovy rašelinišť vkládají nemalé peníze.

Rašelina se využívá nejen v zemědělství, ale i v lázeňském programu, protože zadržuje teplo a tato vlastnost se hodí pro naše bolavé klouby - toto využití tvoří ale zanedbatelné procento.

Pohled z ptačí perspektivy na těžbu rašeliny. Pohled z ptačí perspektivy na těžbu rašeliny. Zdroj: Profimedia

Důvod číslo 1 - rašeliniště se vytváří neskutečně dlouho!

Vrstva rašeliny se vytváří velice pomalu, přibližně se jedná o 1 mm ročně. Je nutné si uvědomit, že obnova rašelinišť nebude lusknutím prstů. Naopak. Obnovy se nedočká ani příští generace. „Výroba“ deseticentimetrové vrstvy rašeliny trvá přírodě sto let. A my lidé jsme schopni jí zdevastovat za pár dnů.

Po těžbě je obnova tvorby rašeliny skoro nemožná. Maximálně vznikne mokřad na rašelinovém podkladu.

Důvod číslo 2 – rašeliniště jsou jedinečným ekosystémem

Ve světě se spíše diskutuje o deštných pralesích, ale rašeliniště jsou pro ekosystém stejně důležitá. I přes typický drsný ráz se rašeliniště stala domovem pro vzácnou floru i faunu.

Rašeliniště v České republice. Není to nádhera? Rašeliniště v České republice. Není to nádhera? Zdroj: Profimedia

Důvod číslo 3 – změna klimatu

Nejenže rašeliniště mají svůj ekologický místní význam, ale jedná se spíše o globální dosah. Těžba rašeliny zrychluje změnu klimatu a rozhodně se nejedná o zanedbatelný vliv.

Rašeliniště odstraňují oxid uhličitý z atmosféry. Tento proces se nazývá sekvestrace uhlíku a je (nejen) pro lidstvo důležitý.

Co použít namísto rašeliny?

Rašelina má určité výhody – drží vodu a provzdušní zeminu. Ale pro půdu nepřináší žádné živiny, naopak je nutné upravit pH, protože surová rašelina má pH velice kyselé, což jak asi víte, berou všema deseti pouze rododendrony a několik dalších druhů rostlin.

Kompost – ve většině zahrad se kompost nebo kompostér najde. Na rozdíl od rašeliny obsahuje mnoho prospěšných látek.

Myslete na to, že na kompost patří jen odpad, který mu prospěje. Myslete na to, že na kompost patří jen odpad, který mu prospěje. Zdroj: profimedia.cz

Popel – používá se pouze dřevěný. Je to skvělé minerální hnojivo. Ale k rododendronům ho nedávejte, neboť jeho pH je zásadité. Můžete ho přidat do kompostu nebo ho rozmíchat ve vodě a takto připraveným roztokem následně pohnojit záhon.

Dřevěný popel Dřevěný popel je skvělé hnojivo. Zdroj: shutterstock/NordHelena

Zelené hnojení – tato metoda obohacuje půdy pomocí vhodných rostlin. Vysejete, necháte růst, posečete a zapracujete do půdy.

Svazenka vratičolistá patří mezi oblíbené zelené hnojení. Svazenka vratičolistá patří mezi oblíbené zelené hnojení. Zdroj: Burkhard Trautsch / Shutterstock.com

Hnůj – univerzální organické hnojivo. Nejvíce využívaný je hnůj kravský. Pokud nemáte v dosahu kravín, seženete ho v obchodě i granulované v pytlích.

Hnůj patří mezi oblíbená organická hnojiva. Hnůj patří mezi oblíbená organická hnojiva. Zdroj: Ian Francis / Shutterstock.com

Zdroje: www.ruralsprout.comekolist.cz

Akční letáky