Řebříček (Achillea) dodá zahradě nenucený půvab. Hodí se do smíšených záhonů, přímo kouzelně vypadají kultivary různých odstínů vedle sebe. Pěstovat můžeme hned několik druhů a kultivarů. Květenství všech nejen krásně vypadají, ale také sytí motýly, čmeláky, včelky.

Pěstování

  • Řebříčku obecnému a tužebníkovému svědčí slunce a propustná půda. Nejsou náročné na vláhu, ale v době růstu a květu, pokud je dlouho sucho, podpoří zálivka jejich krásu. Také přihnojení organickým hnojivem jim prospěje.
  • Řebříček bertrám je vláhomilnější, svědčí mu vlhká, kyprá půda a snese i polostín – krásně se vyjímá na březích zahradního jezírka. I bertrám ocení přihnojení.
  • Řebříčky můžeme po odkvětu množit dělením nebo řízkováním – vrcholové řízky odebíráme v květnu, nebo na konci léta. Řebříček obecný a jeho kultivary nebývá příliš dlouhověké, proto se vypěstovaní nových sazeniček vyplatí. Sám se s pomocí oddenků rozrůstá do šířky.
  • Na podzim schnoucí lodyhy řebříčků neseřezáváme. I suchá květenství budou zdobit zimní zahradu, zvláště pokud je pokryje jinovatka nebo kopečky sněhu. Bude také lépe chráněn střed rostliny, a navíc v trvalkových porostech nachází zimní útočiště rozmanitá užitečná drobotina. Trsy seřízneme, až přijde časné jaro.

Luční řebříček a jeho barevné kultivary

Řebříček obecný (Achillea millefolium) je naše původní, luční květina, ceněná i pro své léčivé, především protizánětlivé a antiseptické účinky. Můžeme pěstovat řadu kultivarů, které jsou vysoké od 40 do 80 cm a jejich květenství mohou být nejen bílá, ale i krémová, ve všech odstínech růžové až po červenou a nachovou, a také měděná či žlutá. Kvetou v květnu a červnu, ovšem po sestříhnutí budou kvetení v červenci nebo srpnu opakovat.

Asijský řebříček kvete jako slunce

Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) pochází z horských luk střední Asie. Dorůstá až do výše 120 cm a jeho pevné stonky nesou plochá, jasně žlutá květenství, která jsou pěkná i po usušení. Můžeme pěstovat i nižší kultivary v různých odstínech žluté.

Když v létě nasněží…

Řebříček bertrám (Achillea ptarmica) roste planě v Evropě i Asii. Vyšlechtěna byla řada kultivarů, které mají bohatá květenství s většími, plnými květy (například ‚Schneeball‘, který připomíná čerstvě napadaný sníh). Mohou být nízké, nebo až metr vysoké. Květenství jsou velmi dekorativní, hodí se i k řezu a sušení.