Tlustice nekvete každému.
Zdroj: Shutterstock.com / Lucky_Li

Recept na nádherně kvetoucí tlustici

Tlustice u nás patří k hojně pěstovaným pokojovkám. Není příliš náročná a navíc se velmi snadno množí listovými řízky. Často však ani těm, kteří o tlustici pečují dlouhá léta, nikdy nekvetla. O recept na bohatě kvetoucí tlustici se s námi podělila čtenářka časopisu Receptář, Milena Trsková.

Tlustice vejčitá, rodačka z jižní Afriky

Tlustice vejčitá (Crassula ovata) ve volné přírodě roste v Jihoafrické republice, konkrétně v provincii Kwazulu-Natal. Nejčastěji byste ji našli na skalnatých svazích, v savaně, ve společenství keřů a dalších sukulentů. Za příznivých podmínek tato sukulentní rostlina vytváří ve volné přírodě stromky téměř 3 metry vysoké! Díky ztlustlému hlavnímu kmínku už poměrně mladé rostliny působí dojmem velmi starých exemplářů. Není divu, že tlustice s oblibou pěstují bonsajisté.

Kořeny tlustice měli na svém jídelníčku příslušníci kmene Khoi i dalších afrických kmenů. Nejčastěji je domorodci konzumovali nastrouhané a uvařené v mléce v podobě kaše. Listy používali v lidovém léčitelství proti průjmu, k léčbě epilepsie, kuřích ok i jako projímadlo. 

Tlustici se v péči paní Trskové opravdu daří. Tlustici se v péči paní Trskové opravdu daří. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tajemství kvetoucí tlustice naší čtenářky

V diskusi pod článkem Hvězdník: atraktivní kvetoucí pokojovku vypěstujete z cibule nás zaujaly fotografie kvetoucí tlustice. Požádali jsme jejich autorku o souhlas, zda je můžeme zveřejnit v samostatném článku. A zároveň jsme poprosili o zkušenosti s jejím pěstováním. Tady jsou zkušenosti, které za léta pěstování tlustice Milena Trsková získala:

Květy tlustice zná málokdo. Květy tlustice zná málokdo. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

„Jsem moc ráda, že máte zájem o moji květinu a ráda se s ostatními podělím o zkušenosti s jejím pěstováním. Tlustice je stará asi 30 let. Dostala jsem ji jako asi pětiletou rostlinku. Ze začátku jsem ji přesazovala každý druhý rok. Nyní ji jenom přisypávám trochu zeminy a trochu ji přihnojuji hnojivem na sukulenty. V zimě je tlustice umístěna v prosklené, málo vytápěné verandě. Tehdy právě vykvete.

V zimě je tlustice na verandě, v létě putuje na zahradu. V zimě je tlustice na verandě, v létě putuje na zahradu. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Celé léto ji mám v polostínu na zahradě. Zalévá ji tam déšť a jenom ve velkém vedru ji pokropím já. Chorobami ani škůdci netrpí. Poprvé vykvetla jako desetiletá a od té doby kvete každý rok."

Dendrobium nobile není o nic pozadu

A k řádkům o tlustici přidala paní Trsková ještě snímek své další chlouby. Píše k němu: "Ráda bych vám představila i moji druhou chloubu. Je jím Dendrobium nobile. Tuto orchideu jsem dostala před pěti lety a od té doby každou zimu krásně kvete. I tato květina potřebuje být v chladnu. Nevadí jí celou zimu pootevřené okno v naší ložnici. Obě květiny jsou v plném květu již třetí měsíc.“

Také Dendrobium nobile každoročně bohatě kvete. Také Dendrobium nobile každoročně bohatě kvete. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky