Středomořský styl se vyznačuje především světlými barvami a odstíny inspirovanými nejen mořem, ale i okolními květinami.
Zdroj: profimedia-.cz

Řecká zahrada: Jak upravit snadno svou, aby okouzlovala ve středomořském stylu

Zamilovali jste se do Řecka? Není divu! Atmosféra krajiny s olivovými háji či slunečným pobřežím a mořem ve všech odstínech modré je naprosto okouzlující. Chcete si užívat středomořské nálady i doma? Není nic lehčího. Stačí vykouzlit pár změn a vaše zahrada bude vypadat jak řecká.

V čem tkví středomořský styl? Mnozí z nás si patrně představí scenérii plnou rybářských sítí, kotev, námořnických pruhů či miniatur lodí. Ovšem tak tomu vůbec není. Středomořský styl se vyznačuje především světlými barvami a odstíny inspirovanými nejen mořem, ale i okolními květinami, v jemných texturách a specifických doplňcích. Přestože nemáte zahradu na okraji mořského útesu, můžete se tímto elegantním a provzdušněným stylem inspirovat. Poradíme vám, jak na to!

Zahrada řeckého typu vybízí k opravdové relaxaci a minimální práci. Takže dostatek prostoru pro odpočinek a posezení s přáteli je základem. Mělo by se to na ní hemžit hezkými výhledy, příjemným stínem a nekonečnou vůní rostlin.

Pořiďte si exotické rostliny

Na zahradu v duchu Středomoří se hodí přenosné rostliny, které v našich podmínkách nedorůstají své obvyklé výšky. Přesto vás při správné péči odmění záplavou barevných květů. Pro navození správné řecké atmosféry je vsaďte do klasických hliněných nádob, které můžete nechat v přírodní barvě, nebo je natřít na modro. A během zimy je tak budete moci pohodlně schovat před mrazem.

Olivovníky vypadají magicky a vzbudí ve vás snadno dojem prastarého stromu. Olivovníky vypadají magicky a vzbudí ve vás snadno dojem prastarého stromu. Zdroj: profimedia.cz

Oleandry jsou symbolem Řecka

Bujně kvetoucí oleandry dokonale navodí středomořskou atmosféru a navíc vám zkrášlí nejen vaši zahradu, ale i balkon či terasu. Můžete je mít v barvě sladce růžové, ale vlivem šlechtění už jsou i bílé, oranžové, temně fialové a červené. Oleandr je na pěstování vlastně docela nenáročný. Miluje slunné stanoviště a v době květu pravidelnou zálivku a správné hnojení. Dařit se mu bude v hlinitopísčitých půdách s přítomností rašeliny.

Ibišek jako keř či živý plot

Pohled na jeho nádherné kalichovité červené, růžové či žluté květy vás snadno vrátí alespoň v myšlenkách do slunného jihu Evropy. A hlavně každým rokem kvete ibišek bohatěji. Preferuje slunné stanoviště a žádá si pravidelné hnojení i zálivku. Na začátku květeny jej přihnojujte živinami s vyšší koncentrací dusíku, a v létě naopak sáhněte po fosforu. 

Olivovník vdechne historii

Olivovníky vypadají magicky a vzbudí ve vás snadno dojem prastarého stromu. Je to hlavně díky jejich nevšedně tvarovanému kmenu. Skvěle prospívají v suché a spíše kamenitější půdě, takže nic náročného. Se zálivkou je to naprosto jednoduché, není nijak výrazně potřeba. Jednu zásadní podmínku ovšem olivovník má, a tou je vyšší koncentrace slunečních paprsků a teplo.

Pobřeží Středozemního moře přiblíží vůně bylinek

Levandule

Svěží vůně levandulových keřů pohladí duši i tělo každého, kdo se nachází v její blízkosti. Nepřehlédnutelná bylinka je oblíbená pro svou nezaměnitelnou dlouhotrvající vůni, příjemný dekorativní vzhled a léčivé i uklidňující účinky. A co se na zahradě bezvadně hodí je to, že má schopnost odpuzovat nepříjemný hmyz. 

Aby zahrada působila celistvě, vyzdobte ji vhodnými doplňky, které navodí řeckou atmosféru. Aby zahrada působila celistvě, vyzdobte ji vhodnými doplňky, které navodí řeckou atmosféru. Zdroj: profimedia.cz

Rozmarýn

Úžasná bylina s nezaměnitelným silným aroma a typickou vůní roste v Řecku téměř všude i ve volné přírodě. Stálezelený keřík ve Středomoří dorůstá až do dvou metrů. Jako koření i léčivka se využívají jeho tuhé, úzké, téměř jehlicovité lístky na povrchu tmavě zelené, na rubu bílé. Vaši zahradu zkrášlí svými bílými, světle růžovými nebo světle modrými květy.

Dekorace a osvětlení

Aby zahrada působila celistvě, vyzdobte ji vhodnými doplňky, které navodí řeckou atmosféru. Hodí se sošky v řeckém stylu z bílého kamene, dekorace či věnec z mušlí, květináč ve tvaru lodi nebo třeba kormidlo zavěšené na stromě. Fantazii se meze nekladou.

Osvětlení je důležitou součástí, protože po odpolední siestě se v Řecku žije dlouho do noci. Hodí se elektrické i solární a některé lampičky mohou být zavěšeny i na vzrostlých stromech. Nepodceňte ani osvětlení kolem posezení. Po práci si totiž zasloužíte odpočinek, klasické řecké frappé či pálenku ouzo.

Zdroje: www.gardenista.com, www.express.co.uk

Akční letáky