V čem tkví středomořský styl? Mnozí z nás si patrně představí scenérii plnou rybářských sítí, kotev, námořnických pruhů či miniatur lodí. Ovšem tak tomu vůbec není. Středomořský styl se vyznačuje především světlými barvami a odstíny inspirovanými nejen mořem, ale i okolními květinami, v jemných texturách a specifických doplňcích. Přestože nemáte zahradu na okraji mořského útesu, můžete se tímto elegantním a provzdušněným stylem inspirovat. Poradíme vám, jak na to!

Zahrada řeckého typu vybízí k opravdové relaxaci a minimální práci. Takže dostatek prostoru pro odpočinek a posezení s přáteli je základem. Mělo by se to na ní hemžit hezkými výhledy, příjemným stínem a nekonečnou vůní rostlin.

Pořiďte si exotické rostliny

Na zahradu v duchu Středomoří se hodí přenosné rostliny, které v našich podmínkách nedorůstají své obvyklé výšky. Přesto vás při správné péči odmění záplavou barevných květů. Pro navození správné řecké atmosféry je vsaďte do klasických hliněných nádob, které můžete nechat v přírodní barvě, nebo je natřít na modro. A během zimy je tak budete moci pohodlně schovat před mrazem.

Oleandry jsou symbolem Řecka

Bujně kvetoucí oleandry dokonale navodí středomořskou atmosféru a navíc vám zkrášlí nejen vaši zahradu, ale i balkon či terasu. Můžete je mít v barvě sladce růžové, ale vlivem šlechtění už jsou i bílé, oranžové, temně fialové a červené. Oleandr je na pěstování vlastně docela nenáročný. Miluje slunné stanoviště a v době květu pravidelnou zálivku a správné hnojení. Dařit se mu bude v hlinitopísčitých půdách s přítomností rašeliny.

Ibišek jako keř či živý plot

Pohled na jeho nádherné kalichovité červené, růžové či žluté květy vás snadno vrátí alespoň v myšlenkách do slunného jihu Evropy. A hlavně každým rokem kvete ibišek bohatěji. Preferuje slunné stanoviště a žádá si pravidelné hnojení i zálivku. Na začátku květeny jej přihnojujte živinami s vyšší koncentrací dusíku, a v létě naopak sáhněte po fosforu.

Olivovník vdechne historii

Olivovníky vypadají magicky a vzbudí ve vás snadno dojem prastarého stromu. Je to hlavně díky jejich nevšedně tvarovanému kmenu. Skvěle prospívají v suché a spíše kamenitější půdě, takže nic náročného. Se zálivkou je to naprosto jednoduché, není nijak výrazně potřeba. Jednu zásadní podmínku ovšem olivovník má, a tou je vyšší koncentrace slunečních paprsků a teplo.

Pobřeží Středozemního moře přiblíží vůně bylinek

Levandule

Svěží vůně levandulových keřů pohladí duši i tělo každého, kdo se nachází v její blízkosti. Nepřehlédnutelná bylinka je oblíbená pro svou nezaměnitelnou dlouhotrvající vůni, příjemný dekorativní vzhled a léčivé i uklidňující účinky. A co se na zahradě bezvadně hodí je to, že má schopnost odpuzovat nepříjemný hmyz.

Rozmarýn

Úžasná bylina s nezaměnitelným silným aroma a typickou vůní roste v Řecku téměř všude i ve volné přírodě. Stálezelený keřík ve Středomoří dorůstá až do dvou metrů. Jako koření i léčivka se využívají jeho tuhé, úzké, téměř jehlicovité lístky na povrchu tmavě zelené, na rubu bílé. Vaši zahradu zkrášlí svými bílými, světle růžovými nebo světle modrými květy.

Dekorace a osvětlení

Aby zahrada působila celistvě, vyzdobte ji vhodnými doplňky, které navodí řeckou atmosféru. Hodí se sošky v řeckém stylu z bílého kamene, dekorace či věnec z mušlí, květináč ve tvaru lodi nebo třeba kormidlo zavěšené na stromě. Fantazii se meze nekladou.

Osvětlení je důležitou součástí, protože po odpolední siestě se v Řecku žije dlouho do noci. Hodí se elektrické i solární a některé lampičky mohou být zavěšeny i na vzrostlých stromech. Nepodceňte ani osvětlení kolem posezení. Po práci si totiž zasloužíte odpočinek, klasické řecké frappé či pálenku ouzo.

Zdroje: www.gardenista.com, www.express.co.uk