obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Redakční test šesti rotačních sekaček v cenách od 10 do 26 tisíc korun

Vybrali jsme šest cenově a funkčně srovnatelných sekaček určených pro běžné sečení a vyzkoušeli je v režimech, které nabízejí. Sekali jsme nízkou i vysokou trávu, suchou i mírně vlhkou, změřili jsme také hlučnost.

VeGA 752 SH DOV

Stojí za zmínku: Ocelové šasi, boční výhoz, přípojka pro mytí, indikátor naplnění koše, pěna na řídítkách pro ztlumení vibrací.

VeGA 752 SH DOV VeGA 752 SH DOV Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení odborníků: Stroj má výborné žací vlastnosti, skvěle seká a sbírá. Při výhozu na plochu dozadu za kola ani bokem se prostor neucpával, a pokud vzadu zůstal žmolek trávy, stačilo víko nadzvednout špičkou boty. Oceňujeme motor, který patří k nejmodernějším pro sekačky vůbec. Na závadu nemusí být ani jediná rychlost pojezdu.

Ve standardní výbavě je boční výhoz i mulčovací klín  Ve standardní výbavě je boční výhoz i mulčovací klín Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika: Výborné ovládání, intuitivní, nemusel jsem nic zjišťovat a zkoušet, hned jsem si se strojem rozuměl. Tím, že jsou navíc řídítka zvednutá nahoru, můžu hrazdičky ovládat palcem a prsty a sekačku dobře řídit. Jde poslušně, nelomcuje se mnou, je to favorit.

Výstupek, který brání, aby víko při vyndaném koši uzavřelo výhozový otvor Výstupek, který brání, aby víko při vyndaném koši uzavřelo výhozový otvor Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Technické údaje

Šíře záběru: 51 cm
Funkce: pojezd, sběr do koše, výhoz za sekačku, výhoz bokem, mulčování
Počet rychlostí: 1 (4 km/hod.)
Motor: Briggs & Stratton 750 (objem 161 cm³)
Objem sběracího koše: 70 l
Výška sečení: 25—75 mm
Hmotnost: 36 kg
Cena: 10 900—11 490 Kč

Stiga Turbo 53 S BW Plus H

Stojí za zmínku: Pozinkované ocelové šasi, přípojka pro umývání vodou, dělený koš s indikátorem naplnění, hluk 88 dB.

STIGA Turbo 53 S BW Plus H STIGA Turbo 53 S BW Plus H Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení odborníků: Motor je dostatečně silný a má klidný chod, nastartoval na první zatažení startovací šňůry, i když za studena zakolísaly otáčky, jako ostatně u každého motoru s autosytičem. Sečení nízké a středně vzrostlé trávy nečinilo ani za mokra problém, koš se plnil velmi dobře. Když jsme koš sundali, byl výhoz za sekačku průměrný, kanál se ale občas velkým množstvím hmoty zacpal. Při zakoupení nože s vyhazovacími lopatkami by se vlastnosti podstatně zlepšily. Univerzální nůž je standardní stejně jako mulčovací vložka.

Sekačka působí velmi jednoduše Sekačka působí velmi jednoduše Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika: Dobře se s ní manipuluje, protože má velká zadní kola, guma na rukojeti je příjemná, tlumí vibrace, ale na táhla ovládání bych asi potřeboval delší prsty, aspoň při rozjezdu jsem si musel vypomáhat druhou rukou. Sekačka jde snadno složit, na převážení je to výborné.

Velká zadní kola zlepšují pohyb na hrbolatém terénu a při pojezdech bez sečení Velká zadní kola zlepšují pohyb na hrbolatém terénu a při pojezdech bez sečení Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Technické údaje

Šíře záběru: 53 cm
Funkce: pojezd, sběr do koše, výhoz za sekačku, mulčování
Motor: Honda GCV 190 (zdvihový objem 190 cm3)
Počet rychlostí: 1 (4 km/hod.)
Objem sběracího koše: 60 l
Výška sečení: 25–90 mm (6 pozic)
Hmotnost: 39 kg
Cena: 14 490 Kč 

Honda HRX 476 VKE

Stojí za zmínku: Šasi z tvrzeného plastu (Polystrong), automatický sytič, klasická setrvačníková brzda, koš celý z tkaniny, hluk 84 dB.

Honda HRX 476 VKE Honda HRX 476 VKE Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení odborníků: Tato sekačka je dražší než zbývajících pět, které jsme zkoušeli, a odpovídá tomu i komfort sečení, ergonomie a vybavení. Bez problémů seče a do koše sbírá i vyšší trávu, stejně tak ji mulčuje. Není divu, má dvojitý nůž. Myslíme si, že časté sečení ploch o rozměrech 1500 m², pro které je určena, zvládne hravě bez toho, že by potřebovala nějakou mimořádnou péči. Pozice mulčování se nastavuje pákou za motorem, nepotřebujeme tedy žádné přídavné zarážky, stejně elegantní a funkční je nastavování výšky sečení, čili velké plus.

Dvojitý nůž je výhra Dvojitý nůž je výhra Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika: Stroj chodil výborně, dokonce na hrbolatém terénu moc neposkakoval, ocenil jsem i plynulé zrychlování nebo zpomalování pojezdu, to je výborná věc, ale s ovládáním už si tak jistý nejsem (ač to asi bylo myšleno dobře). Páčky se totiž stlačují palci, musel jsem mít ruce blízko u sebe, spíš jsem ale občas potřeboval širší uchopení. Člověk si zvykne a zřejmě mu brzy přejde do krve i to, co se kterým palcem ovládá. Symboly jsou na mé oči moc malé a navíc poněkud nesrozumitelné.

Plynulé ovládání pojezdu, stačí tisknout palcem právě ruky Plynulé ovládání pojezdu, stačí tisknout palcem právě ruky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Technické údaje

Šíře záběru: 47 cm
Funkce: pojezd, sběr do koše, výhoz za sekačku, mulčování
Počet rychlostí: plynule proměnné
Motor: Honda GCV 160 (objem 160 m³)
Objem sběracího koše: 69 l
Výška sečení: 25—79 mm (7 stupňů)
Hmotnost: 39 kg
Cena: 25 990 Kč

Weibang WB 536 SKL

Stojí za zmínku: Ocelové šasi, mechanický sytič, žací nůž s vyhazovacími lopatkami vybavený fíbrovými podložkami, chybí přípojka na umývání, žacího prostoru vodou, hluk 90 dB.

Weibang WB 536 SKL Weibang WB 536 SKL Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení odborníků: Sekačka velmi dobře sbírá do koše, hází na plochu a mulčuje i vyšší trávu. Ovládací prvky jsou obsluze dobře dostupné, jen pojezd by mohl být o něco pomalejší, připadalo nám totiž, že i na nejnižší rychlost stroj příliš uhání, ale nijak to nesnižovalo jeho schopnost sekat a kvalitu posečeného trávníku. Hlavní předností této sekačky je však vynikající poměr ceny a výkonu.

Žací nůž má vyhazovací lopatky Žací nůž má vyhazovací lopatky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika: Líbila se mi točící se vrtulka, která se zastaví, když je koš plný. Výhrady mám k rukojeti, hrazdičky jsou moc rozevřené, jedna ruka k ovládání nestačí, k ostatním páčkám se musím nahýbat, působí to humpolácky. Perfektní mi naopak připadá jednoduchá montáž příslušenství pro výhoz do strany a doslova polopatické nastavování výšky sečení. Sekačka drží směr a neposkakuje.

Díky dlouhému a sklopenému bočnímu výhozu zůstává tráva v řádcích Díky dlouhému a sklopenému bočnímu výhozu zůstává tráva v řádcích Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Technické údaje

Šíře záběru: 53 cm
Funkce: pojezd, sběr do koše, výhoz za sekačku, výhoz bokem, mulčování
Motor: Kohler XT7 (zdvihový objem 173 cm³)
Počet rychlostí: 4
Objem sběracího koše: 70 l
Výška sečení: 30—70 mm
Hmotnost: 45 kg
Cena: 10 900—11 900 Kč

Jikov LTS 451 S

Stojí za zmínku: Ocelové šasi, kola na valivých ložiscích, jednoduchý textilní koš, přípojka na mytí vodou, hluk 92 dB.

JIKOV LTS 451 S JIKOV LTS 451 S Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení odborníků: Sekačky LTS nejsou u nás příliš známé, nesázejí na designové výstřelky nebo na nejmodernější motorářskou školu, ale spíše se zaměřují na výdrž a přijatelnou cenu. Příjemně nás překvapilo vyladění sekacích vlastností. Díky automatickému sytiči motor vždy naskočil hned na první vytažení startovací šňůry, díky velkým zadním kolům a nízké hmotnosti stroje se sekačka lehce ovládá, k manipulaci není potřeba přílišná síla. Když jsme sekačku postavili proti trávě vyšší než 30 cm s výhozem za zadní kola, nezaznamenali jsme, že by se výhoz ucpával, sekačka vzorně řádkovala. To ocení řada uživatelů, kterou zajímá sečení vyšší trávy víc než mulčování. Trochu nám vadily bovdeny ovládacích prvků, které překážely hlavně při nasazování koše, ale to lze dodatečně vyřešit i podomácku. Vyzdvihujeme poměr ceny a výkonu, a protože je sekačka jednoduchá, i předpoklad dlouhé životnosti, neboť toho není tolik, co by se mohlo porouchat.

Sekačku jsme dostali složenou a připravenou, stačilo dolít benzin Sekačku jsme dostali složenou a připravenou, stačilo dolít benzin Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika: Obyčejná sekačka — to byl první dojem, ale možná právě v tom je její přednost. Dvě nenápadné ovládací hrazdičky se dobře tisknou, lépe než u většiny ostatních zkoušených sekaček, i zahnutí rukojeti nahoru je příjemné, jen trubky jsou na můj vkus příliš úzké, možná by to vyřešilo nějaké měkčené obalení. Sekání bez připomínek — možná tím, jak je sekačka lehká, mi přišlo, že si ve vyšší trávě dělá, co chce.

Design nic moc, motor osvědčený, lety prověřený Design nic moc, motor osvědčený, lety prověřený Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Technické údaje

Šíře záběru: 51 cm
Funkce: pojezd, sběr do koše, výhoz za sekačku, mulčování
Počet rychlostí: 1
Motor: Briggs & Stratton 675 (zdvihový objem 190 m³)
Objem sběracího koše: 70 l
Výška sečení: 25—75 mm (5 pozic)
Hmotnost: 35 kg
Cena: 10 200—11 900 Kč

Husqvarna LC 53B e

Stojí za zmínku: Pozinkovaný ocelový skelet, plastový vyhazovací tunel, celoplastový koš, hluk 92 dB.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení odborníků: Sekačka nás mile překvapila sběrem i vyšší trávy, pokud tráva přeroste, lze tedy snížit rychlost a plnění bude plynulé a sekačka se nezahltí. Zásluhu na tom má nůž s vyhazovacími lopatkami. Při zapínání sečení jsme museli páku posouvat pomaleji, jinak se při rozbíhání nože zastavoval motor. S pojezdem byl menší problém v kopcovitém terénu, kdy jsme museli sekačce pomáhat. Nastavení sekací výšky nefungovalo úplně tak, jak by mělo, některé stupně nebylo možné nastavit. Podobně tomu bylo u madla, spodní část fungovala bez obtíží, jen tu vrchní s ovládacími prvky jsme museli opravdu velmi utáhnout. Ale sekačka byla už dva roky intenzivně používána.

Koš nemá indikátor naplnění, zkušenostmi z častého sečení lze ale rozpoznat, kdy je plný Koš nemá indikátor naplnění, zkušenostmi z častého sečení lze ale rozpoznat, kdy je plný Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laika: Působí robustně a zpočátku vzbuzuje respekt, než člověk pochopí funkce všech ovládacích prvků. Nejdříve totiž musí nastartovat motor, pak pákou spustit rotaci nožů a nakonec k rukojeti přitahovat táhlo, aby se sekačka rozjela. Potom ovšem může mít pocit, že pracuje s pořádnou sekačkou, která po terénu neposkakuje jako její subtilnější kolegyně.

Technické údaje

Šíře záběru: 53 cm
Funkce: variabilní pojezd, sběr do koše, výhoz za sekačku, mulčování
Motor: Briggs & Stratton 750 (zdvihový objem 161 cm³)
Počet rychlostí: plynule proměnné
Objem sběracího koše: 60 l
Výška sečení: 25—75 mm (5 stupňů)
Hmotnost: 47 kg
Cena: 17 500—19 900 Kč

Splnily naše očekávání

Ve složení Jaromír Malich, Aleš Jebavý a Jiljí Záruba jsme sekačky vyzkoušeli ve srovnatelných podmínkách. Hlučnost jsme měřili jen letmo (když motory nebyly v plné zátěži), s některými sekačkami jsme jezdili déle než s jinými, o některých jsme více diskutovali. Hodnocení je tedy subjektivní, přesto si myslíme, že smysl má.

Zjistili jsme totiž, že mezi sekačkami s cenami přes deset tisíc korun nejsou výrazné rozdíly. Všech šest zkoušených strojů splňuje standardy, které se v této kategorii předpokládají — hlavně v kvalitě sečení a v kvalitě provedení samotných sekaček. Při výběru se tedy s klidem můžeme rozhodovat podle detailů, které preferujeme, nebo podle toho, jak se nám která sekačka líbí.

Foto Jiljí Záruba 

Akční letáky