Ředkvičky vypěstované v truhlíku na balkoně.
Zdroj: Shutterstokc.ocm / cha_cha

Ředkvičky od jara do podzimu

V našich zeměpisných šířkách lze sklízet dvě úrody ředkviček ročně. Vysévat je můžete v srpnu, ba i v září, třeba na záhony uvolněné po rané zelenině. Jen je třeba vybrat vhodné odrůdy. Tady je několik tipů, jak na to...

Ne pro každou odrůdu ředkviček platí stejnou měrou, že nemá ráda vysoké teploty a letní horka. Některé odrůdy v takových dnech svěsí listy a tvoří protáhlé, na průřezu dřevnatějící bulvičky, případně s dutinkami. Také mají tendenci vykvétat. Jiné odrůdy se v létě chovají mnohem odolněji.

Skalní milovníci ředkviček vědí, že k jarnímu i podzimnímu výsevu se dobře hodí například odrůda Tercia. Je však schopná poskytnout úrodu i během léta. Tercia má tmavě červené, kulovité až ploše kulovité bulvičky střední velikosti s jemnou bílou dužninou. Je odolná k praskání a vybíhání do květu.

Letním vedrům lépe odolává i tetraploidní odrůda Kvarta, ředkvička typu „máslová obří“. Tvoří velké kulovité bulvičky s tupě špičatou bází a matně bílou barvou dužniny. Také Kvarta má vysokou odolnost proti praskání bulviček, vybíhání do květu i houbovatění dužniny.

Vysévejte až do září

Vegetační doba ředkviček je okolo 30 až 40 dnů. Když je vysejete počátkem srpna, budete mít první úrodu v půli září. Kvůli prodloužení sklizně můžete vysévat v sedmi až desetidenních intervalech od konce července do začátku září. Semena sejte do řádků vzdálených 12 až 15 cm do hloubky 1 až 2 cm, výsevek je 2,5 až 3,5 g/m2.  Nezapomeňte, že v letních měsících je nutná pravidelná závlaha.

Ředkvičky můžete sklízet do pozdního podzimu, mladé rostliny snesou mrazy do −3 °C a starší dokonce až −6 °C.

Vyzkoušejte různé odrůdy

Pro podzimní pěstování se výborně hodí i odrůda Kvinta, perspektivní raná až poloraná odrůda ředkvičky pro rané polní pěstování i pro podzimní výsevy po 15. srpnu. Větší  kulatá bulvička se svítivě červenou barvou a jemnou slupkou má bílou, jemnou dužninu, velmi odolnou vůči houbovatění. Kvinta je rovněž velmi odolná k praskání a vybíhání do květu.

Pro nejpozdější zářijové výsevy se osvědčila odrůda Prima. Na jaro se doporučuje k rychlení a ranému polnímu pěstování, na podzim využijete její intenzivní růst a krátkou vegetační dobu. Má středně velké bulvičky výborné chuti a lahodnou strukturu dužiny.

Velké podzimní ředkvičky přinášejí odrůdy Kvarta či obří Goliath.

Pozor na květilky!

Japonská ředkev typu Daikon Japana F1 má kořeny bílé, válcovité s tupě špičatým zakončením. Dorůstají délky 35 cm i více. Dužnina je jemná, šťavnatá a kompaktní, netrpí  houbovatěním. Vyžaduje lehčí, hluboce  zpracovanou půdu, Vegetační doba této odrůdy je kolem 85 dnů od výsevu. Klíčem k úspěchu při pěstování podzimní ředkve je zvládnutí škůdce květilky, jejíž larvy tvoří chodbičky v hlavách kořenů. Netkaná textilie zabrání muškám květilek v nakladení vajíček na kořenové krčky ředkví.

Z chemické ochrany je u ředkví i ředkviček proti květilce povoleno ošetření přípravkem Sumithion Super v koncentraci 0,15 % ihned po vzejití. Ochranná lhůta je 14 dní.

Pro Receptář Peter Gajdoštin, foto Shutterstock.com

Akční letáky