Zdroje: www.nasezahrada.com, www.jardiner-malin.fr,cs.wikipedia.org

Rejsek: Cyrano z lesa i zahrady

Savec s dlouhým čumáčkem nepatří mezi hlodavce. Ač se nápadně podobá škůdcům jako jsou myši nebo hraboši, přítomnost rejska zahradě svědčí. Pokud se vám poštěstí, jeho přítomnost byste měli spíš vítat. Myslíte, že se rejsek zabydlel právě u vás?

Petr S. se s vámi podělí o to, jak rejsek obecný vypadá. Příště už si budete jistí.

Zdroj: Youtube

Rejsek je maličký savec, který je běžný v lesích, ale může se objevit i na zahradách. U nás žije hojně v nížinách i horách. Oproti myším je zavalitější a bez ocásku měří 5 až 8 cm. Ocásek je stejně dlouhý nebo delší než tělíčko. Ale rejska prozradí jeho nezvykle dlouhý čumáček.

Rejsek si pochutná na slimácích i hmyzu

Rejsek se může přemnožit. V takové situaci vyhledává i potravu tam, kde pěstujeme rostliny, přesto nejde o škůdce. Naopak je považovaný za přínosného hmyzožravce s velkým apetitem. Za den sežere tolik, kolik sám váží a pochutná si na slimácích, pavoucích, červech a mršinách, které najde.

Protože je to však hmyzožravec a rád si smlsne i na nenáviděných slimácích, v zahradách je vítaný. Někdy se vyloženě těší přízni a péči znalých hospodyň. Nevyhánějte rejska, vaší zahradě neublíží, naopak jí může velmi prospět.

Rejsek je však neobvyklý ještě něčím jiným. V zimně nehibernuje, ale celé své tělo zmenší, včetně rozměru lebky. V zimním období se lebka zmenší o 10 %, mozek až 30 % a zmenšují se také veškeré orgány i páteř. V létě opět nabude na velikosti. Tomuto zajímavému jevu se říká Dehnelův fenomén podle polského zoologa Augusta Dehnela, který pozoroval tyto změny jako první.

Související články