Zahrada vyžaduje spoustu práce, ale nabízí i skvělou příležitost k odpočinku. Svalit se na lehátko a nechat se laskat slunečními paprsky, přečíst si dobrou knihu nebo se dát ukolébat k spánku jemným pohupováním v síti. Vyberete levný a lehký materiál kvůli ceně, něco skladného, protože vás trápí nedostatek prostoru nebo hledáte kousky, které budou zahradě opravdu slušet? Při výběru a nákupu zahradního nábytku si ujasněte základní požadavky a přihlédněte ke svým možnostem i dispozicím zahrady.
Lehátka pro volný čas
Odpočinek na stínu i ve slunci se lépe vychutná na stabilním a pohodlném lehátku. Nejdůležitějším parametrem je jeho pevnost, při nákupu si ho vyzkoušejte v různých pozicích, při lehání i změně polohy. Pohodlí zvyšují područky, některá lehátka jsou doplněná o polstrování nebo měkké potahy. Polohování zajistí větší komfort při delším poležení, sledujte možnost změny polohy pro oporu zad i nohou. Vzít v úvahu byste měli i další drobnosti, najdou se kousky se zabudovaným odkládacím stolkem, clonou proti slunci nebo kolečky pro snazší manipulaci. Možností je nepřeberně, přitom lehátko pořídíte za několik stovek, ale klidně za něj dáte i deset tisíc.
Jaký materiál je nejvhodnější?
Důležitým aspektem při rozhodování je tedy často cena, která se ovšem odvíjí od propracovanosti daného kusu a jeho materiálu.
Zvolíte dřevo, kov nebo plast? To závisí na vašem vkusu a prioritách. Plastový nábytek je levný, lehký a snadný na údržbu. Spoje a sklápěcí mechanismy se však snadno opotřebují a praskají, časem ztrácí svůj původní barevný tón a v pórech se usazují nečistoty a prach. Plast také není nejvhodnější pro odpočinek, je nutné ho doplnit potahy nebo polštáři. Ty obyčejné se snadno zničí za sezónu, odolnější textil zase provětrá vaši peněženku. Nejlevnější možnost tak může přijít draho. Odlehčená kovová konstrukce dává nábytku stabilitu, přitom je odolná a snadno se udržuje.
Často je však doplněna výpletem z textilní tkaniny, který může celkovou životnost lehátka snižovat. Dřevo je pevné, estetické a odolné, musíte se o něj ale pravidelně starat, napouštět ho olejem nebo lakovat. Ratanový nábytek neobstojí proti povětrnostním vlivům, ztrácí pružnost a láme se. Pokud mu neodoláte, smiřte se s tím, že ho budete muset neustále uklízet a schovávat. Chcete-li na zahradu odolnější vyplétaný nábytek, sáhněte raději po imitaci přírodního materiálu.
Jaké jsou výhody a nevýhody materiálů pro zahradní nábytek?
Trochu se zhoupnout
Zahradní houpačka je oblíbeným řešením pro relaxování na zahradě. Nejčastěji skýtá posezení až pro tři lidi,
pohodlné polstrování a zástěnu proti slunci. Najdou se však houpačky rozměrnější, stejně jako závěsná lehátka pro jednu osobu. Zajímavým řešením je i závěsné houpací křeslo, doplněné o měkkou podušku.
Příjemné chvíle na zahradě zajistí i houpací síť. Vybírat můžete z mnoha provedení i desingů. Základ tvoří pevná látka s velkou nosností nebo síťovina. Textilní výplň je pohodlnější pro odpočinek, síťovina zase lépe větrá. Na okrajích je doplněná o dřevěné výztuže umožňující snadnější zavěšení, díky výztuhám vždy drží napnutý tvar. Sítě bez výztuh zase vytvoří hnízdečko, do kterého krásně zapadnete a lze je pověsit prakticky kdekoliv. Vedle klasických sítí jsou k dostání i sítě tvarované do podoby lehátek nebo sítě s vlastní závěsnou konstrukcí, které postavíte opravdu kamkoliv, stačí jen rovný pevný povrch. Nejjednodušší síť stojí kolem pěti set korun, propracovaná s konstrukcí si vyžádá investici přes tři tisíce.