Vysejeme je do perlitu nebo substrátu.
Zdroj: Ludmila Dušková

Jak pěstovat reveň na zahradě – ze semen nebo sazenic?

Reveň, lidově zvaná rebarbora, patří mezi nenáročné druhy zeleniny a dobře roste i v chladnějších klimatických podmínkách. Užitek v podobě řapíků z ní máme ale až třetím rokem. Výhodou je, že na jednom stanovišti vydrží až deset let.

Jak získat rebarboru pro pěstování?

Připravíme čistá semena reveně. Připravíme čistá semena reveně. Zdroj: Ludmila Dušková Reveň (Rheum) vyséváme na jaře. Semena rozmístíme na povrch předem navlhčeného substrátu či perlitu a přihrneme je, protože jsou velká. Výsev zakryjeme igelitem, substrát rosíme. Za 4-5 týdnů sazeničky s prvními pravými lístky přesadíme vždy po jedné do menších květináčků, které při teplotě okolo 20 °C necháme růst až do doby, kdy je lze vysadit na stanoviště, tedy v červnu po odeznění posledních ranních mrazíků.

Reveň můžeme koupit již předpěstovanou. Reveň můžeme koupit již předpěstovanou. Zdroj: cynoclub / Shutterstock.com

Nové rostliny reveně můžeme získat dělením velkých trsů na podzim. Další možností je využít nabídky některých pěstitelů, kteří prodávají již předpěstované tříleté rostliny.

Výsadba na stanoviště

Dodržíme spon 1x1 metr, pro běžnou spotřebu však postačí mít na zahrádce 1-2 rostliny. Kořenový krček musí být při přesazování v rovině s povrchem, utopené rebarbory by špatně rostly.

Sklizeň rebarbory

Při sklizni rebarbory opatrně vylamujeme jednotlivé řapíky. Při sklizni rebarbory opatrně vylamujeme jednotlivé řapíky. Zdroj: Glimpse of Sweden / Shutterstock.com Sklízíme vždy jen část listů z jedné sazenice (přibližně 1/3). Pro konzumaci se používají oloupané a tepelně upravené řapíky. Ač reveň řadíme mezi zeleninu, nejčastěji ji používáme jako ovoce na různé koláče a sladké dezerty.

Aby zbytky řapíků po sklizni nezahnívaly, nepoužíváme nůž ani nůžky, ale opatrně řapík uchopíme ve spodní části rukou a jemným pohybem vylomíme. Nejvyšší výnos je v pátém až sedmém roce po výsadbě a to 1–2 kg z každé rostliny. Řapíky sklízíme, když dosáhnou délky 30-50 cm.

Akční letáky