Hortenzie jsou nádherné květnaté keře, na které u nás narazíte docela často. V našich podmínkách jsou to dosti nenáročné rostliny, kterým se v mírném podnebí daří naprosto skvěle.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Snesou jak vedra a teplo, tak zimu, návaly větru a deště v zimních a podzimních sezonách. Podmínky jsou tedy ideální, ale někdy se zkrátka stane, že nevyrostou. Čím to je? Většinou špatným řezem.

Video jak správně řezat hortenzie najdete na Youtube kanále Chlouba Pavel:

Zdroj: Youtube

Kdy řezat hortenzie

Řez hortenzie záleží především na tom, kde se vyvíjí květní základy. Některé se nesmí řezat vůbec, některé zas jen konkrétně provedeným řezem. Proto je na začátek nejdůležitější zjistit, o jaký druh hortenzie se vlastně jedná, než ji začnete seřezávat. Pokud řez provedete správně, rostlina vás odmění hojnou produkcí květů a úhlednou korunou.

Pokud vám hortenzie kvetou na dřevě, které je už letité, musíte být u řezání velice opatrní. Kvetou obvykle na začátku léta a začínají uvadat v jeho polovině. V tu dobu také začínají rašit pupeny, ze kterých příští sezonu vyrostou nádherné květy.

Na jaře je není potřeba masivně stříhat, stačí pouze odstřihnout slabé a suché větve. Také odstraňte větve, které se překrývají, jelikož pak by si květy překážely. Jinak můžete zdravotně řezat hortenzie až na začátku května.

Jak řezat hortenzie

Důsledné a důležité řezy můžete začít provádět po odkvětu. Čím dříve, tím lépe. Když budete čekat příliš dlouho, může se totiž stát, že hortenzie nebude mít tak hojné množství květů. Pokud tudíž poznáte, že jste čekali až moc dlouho, vůbec je neřezejte. To je u této rostliny veliká výhoda. Když ji rok nebudete stříhat, nic se nestane a můžete to za rok zkusit znovu.

Pokud jste ale dobu odhadli správně, pak stříhejte květy nad třetím nebo i čtvrtým očkem. Takto stříhejte i po preventivním řezu na jaře. Pokud se vám nelíbí tvar koruny, můžete stříhat i hlouběji.

Pamatujte však, že v létě máte jen krátký časový úsek na to, aby se po uříznutí větví tvořily bohaté květy. Pokud tedy začnete stříhat květinu až po půlce léta, na bohaté květiny si budete muset počkat.

Související články

Zdroje: www.modernizahrada.com, www.zahradaapriroda.cz