Obecně se doporučuje řez provádět hlavně na jaře, kdy je schopnost regenerace stromu největší. Věnovat se ale starým větvím je dobré i teď v létě a provést letní řez v rámci sklízení ovoce. Ušetříte čas a stromu velmi prospějete.

Proč nyní?

Letní řez má hned několik výhod. Za prvé můžete sklízet třešně z větví na zemi, za druhé nebudete muset na strom šplhat hned několikrát a hlavně díky letnímu řezu krásně upravíte korunu.

Jak o korunu třešní pečovat, se podívejte v podrobném videu:

Zdroj: Youtube

Řez při sklizni dovolí korunu upravovat tak, aby se příliš nerozrůstala a strom nemusel vydávat energii na výživu zbytečně dlouhých nebo starších neplodících větví. V rámci prořezávání nevhodných větví si tak ulehčíte práci. Větve, které pak velmi opatrně spustíte na zem, můžete pohodlně očesat právě tam. Dejte však pozor, jaké větve vybíráte. Třešně by měly být zralé tak akorát, pokud byste je sklidili ještě před dozráním, o ovoce byste přišli. Jednoduše by nedozrálo.

Na co se zaměřit?

Podívejte se na třešeň s odstupem. Zaměřte se na ty nejvytáhlejší větve a zkraťte je. Vhodné je se zbavit větví, které jsou poškozené, prosychají nebo jsou viditelně slabé. Nezapomeňte každé místo řezu také ošetřit. Doporučujeme je zatřít štěpařským voskem. Tento krok zabrání tomu, aby dřevo popraskalo.

Pokud máte starší strom, můžete jej prořezat klidně až o 30 % objemu koruny. Prosvětlíte jej a zpřístupníte ostatní větve slunečním paprskům, takže budou mít šanci dozrát opravdu všechny plody. Do parády si můžete vzít i takzvané vlky, neboli zahušťující letorosty. V tomto čase také ovlivníte budoucí směr růstu větví. Jednoduše je zajistěte třeba kolíčky tak, aby byly v žádoucí poloze.

Kdy ne?

Letní řez je pro stromy velmi důležitý a prospívající. Ne však u každého stromu je vhodný. Pokud máte v sadu stromy slabší nebo velmi mladé, na řez raději zapomeňte. Připravili byste strom o důležitou listovou plochu, kterou potřebuje k fotosyntéze. Na závěr, po ošetření stromů, nezapomeňte na přísun živin a přihnojte je. Lehčím, dobře rozpustným a hlavně vhodným hnojivem. V případě opravdu parných dní, které trvají delší čas, nezapomeňte na zálivku.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, izahradkar.cz, www.dumazahrada.cz